Te pieniądze można przenieść raz na cztery lata. Ostatni moment

Andrzej Zasadni

Oprac.: Andrzej Zasadni

Z ostatnim dniem lipca 2024 roku kończy się okres transferu pieniędzy z OFE do ZUS. Zdecydowana większość pracujących może wybrać, czy woli, żeby wszystkie swoje pieniądze, które co miesiąc są potrącane z wynagrodzenia, trafiały do ZUS, czy jednak część woli przekazywać do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Czasu na decyzję i złożenie oświadczenia zostało niewiele, dlatego wyjaśniamy jak przenieść pieniądze z OFE do ZUS i jak to zrobić szybko przez Internet.

Jak przenieść pieniądze z OFE do ZUS przez Internet?
Jak przenieść pieniądze z OFE do ZUS przez Internet?Arkadiusz ZiółekEast News

Z OFE do ZUS. To już ostatnie dni okna transferowego

Każdy pracownik co miesiąc odprowadza składkę emerytalną. Dokładnie jest to 19,52 proc. wynagrodzenia, które w połowie potrącane jest z naszego wynagrodzenia brutto, a drugą połowę dorzuca pracodawca. Od 2014 roku, po reformie systemu emerytalnego, trzeba dokonać kluczowego wyboru co do przyszłej emerytury. Pierwsza opcja zakłada, że całość naszej składki trafia do ZUS. Druga natomiast to podział składki - 16,6 proc. wędruje do ZUS, a reszta trafia do Otwartego Funduszu Emerytalnego, czyli 2,92 proc. Decyzji, jak mają być odprowadzane nasze składki, nie można podjąć kiedykolwiek, a tylko podczas okna transferowego ZUS.

Okno transferowe to czas, w którym ubezpieczony może zdecydować, czy przekazać część swojej składki emerytalnej do OFE, czy pozostawić całość składki w ZUS. Od 2016 roku, zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, okno transferowe ma miejsce co cztery lata od kwietnia do lipca. Ostatnie z nich miało miejsce w 2016 roku, natomiast zaplanowane w kalendarzu na 2020 nie odbyło się z powodu pandemii koronawirusa. Jak łatwo obliczyć, ubezpieczeni nie mieli możliwości przeniesienia swoich środków przez osiem lat.

Pieniądze między OFE a ZUS-em można przenosić od 1 kwietnia 2024 roku. Okno transferowe zostanie wkrótce zamknięte, ponieważ przyjmowanie wniosków trwa tylko do 31 lipca 2024 roku. Warto przypomnieć, że uczestnikami OFE są osoby objęte ubezpieczeniem społecznym. W ramach drugiego filaru ponad 15 milionów Polaków odłożyło blisko 150 mld złotych dodatkowych oszczędności na emeryturę. Jeżeli zależy nam na przeniesieniu środków, trzeba się pospieszyć, ponieważ należy złożyć oświadczenie. Jak to zrobić i kto może przenieść swoje pieniądze?

Co zrobić, żeby przenieść pieniądze z OFE do ZUS?

Nie wszyscy mogą przenieść środki z OFE do ZUS. Czego dotyczy więc decyzja w oknie transferowym? Przenieść pieniądze z OFE do ZUS może osoba ubezpieczona, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar. Ta osoba może zdecydować, czy część wspomniana wcześniej składka w wysokości 2,92 procent podstawy wymiaru wynagrodzenia ma być:

  • zapisana na subkonto w ZUS;
  • przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

Aby poinformować o swojej decyzji, należy wypełnić "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych" ZUS-US-OFE-03. Warto jednocześnie podkreślić, że brak decyzji to także decyzja. Oświadczenia nie trzeba bowiem składać, jeśli nie chcemy zmieniać decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym. Nie muszą robić tego także osoby, które osiągną wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej. To dlatego, że kobiety powyżej 50. i mężczyźni powyżej 55. roku życia nie przekazują nowych środków do OFE. Te są stopniowo przenoszone do ZUS, który w momencie przejścia na emeryturę wypłaci świadczenie.

Jak przenieść pieniądze z OFE do ZUS przez internet i czy warto?

Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu jej na subkoncie prowadzonym przez ZUS można złożyć osobiście, przez urzędomat, za pośrednictwem poczty oraz drogą elektroniczną. Jak przenieść pieniądze z OFE do ZUS przez internet? Można to zrobić poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Oświadczenie o przekazaniu składki jest dostępne na stronie internetowej ZUS.

Czy warto przenieść pieniądze z OFE do ZUS? Do tej kwestii należy podejść indywidualnie. Z jednej strony OFE to tylko 2,92 proc. podstawy wymiaru świadczenia, z drugiej pieniądze z OFE są inwestowane na giełdzie. Z kolei aktywa ZUS podlegają waloryzacji, która nie może być ujemna, tymczasem inwestowane środki z funduszu może dotknąć spadek wartości. Niemniej jednak w 2023 roku fundusze zarobiły dla swoich klientów aż 36,5 proc., a środki z OFE podlegają dziedziczeniu. Zanim przeniesiemy pieniądze z OFE do ZUS, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także to, jaka przyszłość czeka OFE. Co jakiś czas pojawiają się bowiem głosy o możliwej likwidacji funduszu.

Przeczytaj także:

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

„Polacy za granicą”: Posiadłość należała do Tori Amos. Polka nim rozporządzaPolsat PlayPolsat Play
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas