To będzie najbardziej zielona trasa na świecie. Milion drzew i panele słoneczne na torach

Czy autostrada może być bardziej ekologiczna? Według Emiratczyków jak najbardziej. Panele słoneczne, zeroemisyjny transport publiczny, zieleń i wiele innych udogodnień sprawi, że główna trasa biegnąca przez Dubaj stanie się jedynym na świecie tak zielonym kręgosłupem miasta.

Główna autostrada w Dubaju im. Szejka Mohammada Bin Zayeda ma być zamieniona w najbardziej zieloną drogę na świecie o nazwie "Green Spine". Projekt będzie w 100 proc. zasilany z odnawialnych źródeł energii, głównie słonecznej. Ten 64-kilometrowy zielony kręgosłup miasta obejmie, oprócz ruchu samochodowego, także transport publiczny, parki i farmy. Tramwaje elektryczne będą jeździć po torach pokrytych panelami słonecznymi, a w miejskich farmach i ogrodach otaczających autostradę ludzie będą mogli uprawiać własną żywność i rośliny. 

Dubaj: Miasto zyska zielony kręgosłup

Jednym z elementów, które najbardziej rzucają się w oczy na przedstawionych wizualizacjach, są niebieskie linie trasy dla tramwajów. To pozbawione tradycyjnych linii energetycznych torowiska, na których bezpośrednio ułożono (i zintegrowano z nimi) panele słoneczne, generujące 300 megawatów czystej, odnawialnej energii. Ruch pojazdów i zużycie energii będzie nieustannie monitorowany przez zamontowane na całej trasie czujniki.

Reklama

Pomyślano także o ruchu pieszych i rowerzystów. Specjalnie dla nich zaprojektowano osobne ścieżki otoczone rodzimą florą, która nie tylko zapewni odrobinę chłodu w klimacie, gdzie za dnia temperatura może przekroczyć nawet 40 st. C, ale przyczyni się także do oczyszczenia powietrza.

W trosce o przyrodę zainstalowane zostaną bioswale, czyli specjalne kanały bioretencyjne do kontrolowania wód opadowych. Pomogą w gromadzeniu i zarządzaniu wodą deszczową, co jest obecnie gorącym tematem w Dubaju po ostatnich niszczycielskich powodziach. Zebrana, a następnie oczyszczona woda posłuży do podlewania roślin.

Wzdłuż trasy zasadzonych zostanie łącznie milion drzew. Rozmieszczone będą w parkach, ogrodach i okolicach ogrodów wertykalnych, w których będą uprawiane owoce i warzywa. Oprócz tego mieszkańcy zyskają szereg placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, dedykowanych obiektów sportowych oraz obszarów handlowych, w tym sklepów spożywczych.

Gigantyczny projekt jest zgodny z ideą Dubaju jako 20-minutowego miasta, w którym do najważniejszych miejsc będzie można dotrzeć w zaledwie właśnie 20 minut, oraz szerszego planu Dubaj 2040 mającego na celu poprawę zrównoważonego rozwoju i jakości życia w mieście. Za projekt odpowiada firma URB, lokalny deweloper specjalizujący się w projektach miast zeroemisyjnych, znany m.in. z The Loop, czyli blisko 100-kilometrowej klimatyzowanej ścieżki rowerowej, o której mogliście przeczytać w GeekWeeku. Nie wiadomo, kiedy można spodziewać się jego ukończenia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dubaj | Zjednoczone Emiraty Arabskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy