Toskańska willa na sprzedaż. Została opisana w słynnym XIV-wiecznym dziele

Ogromna włoska posiadłość z długą historią została wystawiona na sprzedaż. Zachwycili się nią m.in. włoski pisarz Giovanni Boccaccio oraz brytyjska królowa Wiktoria.

Willa Palmieri, 1744 r., rycina Giuseppe Zocchiego
Willa Palmieri, 1744 r., rycina Giuseppe ZocchiegoDomena publicznaWikimedia

Położona na wzgórzach Florencji willa Palmieri rozciąga się na powierzchni niemal 4 tys. metrów kwadratowych (0,4 ha), a ogród w stylu włoskim zajmuje powierzchnię dziewięciu hektarów, co sprawia, że jest drugim co do wielkości parkiem w mieście. Ulubione miejsce wypoczynku brytyjskiej królowej Wiktorii, zostało wystawione na sprzedaż. Cena? 50 milionów euro, czyli niemal 213 mln zł.

Posiadłość z niezwykłą historią

Historia willi sięga XIV wieku, a dziś jest wspaniałym przykładem architektury renesansowej. Projekt charakteryzuje się stonowaną, elegancką fasadą. Dawniej była wzbogacona barokowymi dekoracjami, które zaginęły podczas kontrowersyjnej, powojennej renowacji.

Willa pochodzi z XIV wieku i pierwotnie należała do rodziny Fini, zanim w 1454 roku kupił ją Matteo di Marco Palmieri. W 1760 r. rezydencja przeszła w ręce trzeciego hrabiego Cowpera, a później angielskiego hrabiego Crawford i Belcaress, który w połowie XIX w. przekształcił ogród w park angielski. Niektóre drzewa w ogrodzie noszą tablice upamiętniające pobyty brytyjskiej królowej Wiktorii, która często odwiedzała Florencję pod koniec XIX wieku.

Królowa Wiktoria na tarasie willi, obraz: Hermann David Salomon Corrodi  (1844–1905)
Królowa Wiktoria na tarasie willi, obraz: Hermann David Salomon Corrodi (1844–1905) Domena publicznaWikimedia

Jeszcze zanim królowa Wiktoria zakochała się w tym miejscu, zachwycił się nim Giovanni Boccaccio, który opisał je w Trzecim Dniu swojego słynnego dzieła Dekameron (stworzone w latach 1349-1353). Opisany w tekście rajski ogród, z jego nienagannym porządkiem, bujną roślinnością i tryskającymi fontannami, odzwierciedla piękno i harmonię, które można podziwiać do dziś.

- Widok tego ogrodu, jego piękny porządek, rośliny i fontanna z małymi strumykami wypływającymi z niego tak spodobały się każdej kobiecie i trzem młodzieńcom, że wszyscy zaczęli twierdzić, iż jeśli niebo mogło zostać stworzone na ziemi, to nie wiedzą, jaką inną formę można by mu nadać niż tę w tym ogrodzie - pisał Boccaccio, uwieczniając w ten sposób czarujące piękno tego miejsca.

Co otrzyma nowy właściciel?

Już sama możliwość zamieszkania w historycznej posiadłości jest niezwykle cenna. Ale z pewnością potencjalny właściciel (jeśli chciałby kupić dla siebie) będzie miał dużo miejsca i nie będzie się nudził. W posiadłości znajdują się 23 sypialnie, 19 łazienek, wszystkie z ozdobnymi wnętrzami, rozmieszczone wokół wewnętrznego dziedzińca.

Poza spędzeniem czasu wewnątrz można skorzystać ze wspomnianych wcześniej ogrodów, a także kortu tenisowego, basenu. Można też zaprosić gości, nawet jeśli przylecą helikopterem, nie będzie żadnego problemu, bowiem znajduje się tam także lądowisko. Z Tarasu zaś można podziwiać zapierające dech w piersi widoki na Florencję. Willa jest uważana za jedną z pięciu najdroższych nieruchomości we Włoszech.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

SpaceX "Polaris Dawn": Jared Isaacman pierwszym prywatnym obywatelem w przestrzeni kosmicznejAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas