Układ pokarmowy układowi nierówny. To kobiety mają przewagę
Nowe badania pokazują, jak układ pokarmowy potrafi być zmienny. Okazuje się, że mamy do czynienia ze znacznymi różnicami w anatomii, nawet porównując osoby o takim samym zdrowiu. A jeszcze większe różnice obserwujemy między kobietami a mężczyznami. I to na plus płci pięknej.
Różnice między układami
Przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Stanu Karoliny Północnej badania ujawniają, znaczne różnice między układem pokarmowym poszczególnych osób. Najbardziej znanym faktem do tej pory było to, że w przypadku porównywania płci, kobiety wykazują się średnio o 30,7 centymetra dłuższym jelitem cienkim niż mężczyźni. Nowe badania pokazują o wiele więcej i na skale o wiele szerszą, ponieważ badaniu poddano różne gatunki zwierząt.
Ponieważ dłuższe jelito cienkie pomaga w wydobywaniu składników odżywczych z diety, to odkrycie potwierdza hipotezę kanalizacji, która zakłada, że kobiety są w stanie lepiej przetrwać w okresach stresu.
W związku z tym, że anatomia przewodu pokarmowego człowieka nie była priorytetem przez dłuższy czas, brakowało danych dotyczących różnic między poszczególnymi osobami. Dzięki wznowieniu zainteresowania tym obszarem ludzkiej anatomii mamy wgląd w najnowsze dane ujawniające bardziej szczegółowe różnice w tym obszarze.
Badania zostały przeprowadzone na 45 zwłokach osób w proporcji 21 kobiet i 24 mężczyzn. Skupiono się na analizie układów trawiennych i próbek z nich pobranych. Poznanie różnic występujących w tym obszarze anatomii pozwala na analizę tego, w jaki sposób układ pokarmowy przystosował się do tego, aby pobierać z pokarmu jak najwięcej składników odżywczych.
Jeśli rozmawiasz z czterema różnymi osobami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszyscy mają różne wnętrzności, jeśli chodzi o względne rozmiary narządów tworzących ten system.
Korzyści płynące z badań nad układem pokarmowym
Dzięki temu, że poszerzamy wiedzę na temat naszego układu pokarmowego, będziemy mogli w przyszłości lepiej przeciwdziałać wszelkim dolegliwościom nas dotykającym. Poznanie konkretnych różnic między poszczególnymi osobami pozwoli na dostosowanie indywidualnej i bardziej skutecznej terapii. Wiedząc, że te różnice występują, naukowcy mają za zadanie zbadać je i sklasyfikować.
Co ciekawe, podczas badania przyjrzano się również innym gatunkom zwierząt, co ujawniło, że określone gatunki w różny sposób inwestują w określone tkanki trawienne. Jednak u ludzi na pierwszy plan wysuwa się różnica w długości jelit. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że ludzie jedzą o wiele różnorodniej niż reszta gatunków.
Kierując się w bardziej zindywidualizowane podejście leczenia, będzie można dobierać skuteczniejsze terapie i uzyskiwać lepsze efekty. Ważne jest, aby już studenci medycyny byli edukowani na temat różnic w ludzkim organizmie i nie brali każdego przypadku jako standardowy. Samo odkrycie zmienności na tym polu nie jest wystarczające, dlatego też naukowcy skupiają się na szukaniu powodów, dlaczego te różnice w ogóle występują oraz w jaki sposób można to wykorzystać do lepszej interwencji medycznej.