W Anglii odkryto 1300-letni skarb. Może zmienić obraz historii

Podczas prac na jednym ze stanowisk archeologicznych w Anglii, archeolodzy odkryli średniowieczny skarb, którzy sami określają jak „znalezisko jedyne w swoim rodzaju”. Wypełniony złotem i kamieniami szlachetnymi może okazać się ważnym zabytkiem. Należał bowiem do kobiety, która mogła być jedną z najważniejszych postaci w historii Anglii.

  • Archeolodzy z Museum of London Archeology znaleźli skarb podczas prac we wsi Harpole w hrabstwie Northamptonshire pod patronatem firmy budowlanej Vista Group.
  • Dostrzegając błyszczący kształt w ziemi, wydobyli złoty naszyjnik z motywem krzyża, który jest znaleziskiem jedynym w swoim rodzaju.
  • Składa się z 30 koralików, wykonanych ze złota, rubinów, kamieni półszlachetnych, a nawet... rzymskich monet.
  • Złoty naszyjnik to tylko jedno odkrycie z bogatego pochówku. Całość nazwano skarbem Harpole i może zmienić postrzeganie statusu kobiet we wczesnośredniowiecznej Anglii.

Reklama

1300-letni skarb częścią średniowiecznego pochówku

Archeolodzy z Museum of London Archeology pracowali we wsi Harpole od kwietnia tego roku. Odkrycia dokonano tak naprawdę w ostatnich dniach 10-tygodniowych prac. Było to jednak idealne zwieńczenie wcześniejszego wysiłku archeologów.

Dostrzegając błyszczącą materię w ziemi, wiedzieli, że znaleźli coś wyjątkowego. Ich podejrzenia potwierdziły się, gdy zobaczyli bogato zdobiony złoty naszyjnik. Już na pierwszy rzut oka widzieli, że to znalezisko jedyne w swoim rodzaju. Rzadko kiedy spotyka się nawet złote naszyjniki z tak dużymi zdobieniami.

Po pierwszych analizach odkryto, że naszyjnik jest najbogatszym tego typu znaleziskiem w Anglii. Był on częścią większego pochówku kobiety, który według wstępnych ustaleń zmarła w 630-670 roku. Przy jej ciele prócz naszyjnika archeolodzy znaleźli także dwa zdobione garnki i płytkie miedziane naczynie. Po prześwietleniach grobu odkryli jeszcze ukryty krzyż z odlanymi ze srebra wizualizacjami ludzkich twarzy.

Angielscy archeolodzy wiedzą już, że mają do czynienia z wielkim odkryciem. Rozpoczyna ono jednak kolejne badania, które mogą zmienić postrzeganie historii Anglii.

Najbogatszy naszyjnik zmieni postrzeganie historii?

Archeolodzy uważają, że znaleziony złoty naszyjnik i pochówek mogą dać nowy obraz historii Anglii we wczesnym średniowieczu. Przede wszystkim mowa tu o tym, jak te tereny przeszły z wiary pogańskiej na chrześcijaństwo. Archeolodzy zauważają, że złoty naszyjnik z motywem krzyża jest niejako ogniwem między dwoma wierzeniami.

Szczególnie interesująca jest tu postać samej kobiety. Jej bogaty pochówek i zdobiony naszyjnik wskazują, że musiała być niezwykle potężną kobietą. Według miejsca pochówku i jego ustalonego czasu musiała żyć w Mercji, jednym z królestw średniowiecznej Anglii. Archeolodzy zakładają, że musiała w nim odgrywać ważną rolę, mogąc być wysoko postawioną zakonnicą, przywódczynią ruchu religijnego czy nawet... władczynią.

Na razie muszą jeszcze potwierdzić swoje podejrzenia. Jednak złoty naszyjnik już jest uważany za być może jedno z ważniejszych odkryć archeologicznych w Anglii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | odkrycie archeologiczne | skarb | Średniowiecze | Anglia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy