W Łodzi powstaje współczesna kamienica. Zaprojektował ją profesor z ASP
W pobliżu łódzkiego deptaka powstaje współczesna kamienica, której wygląd nawiązywać ma do dawnego stylu budynków. Choć inwestycja rozpoczęła się w 2021 roku, to ze względu na opóźnienia, dopiero teraz prace ruszyły pełną parą.
Czy budowa nowych nieruchomości zawsze musi oznaczać powstanie zwykłego, prostego bloku lub futurystycznej konstrukcji? Inwestycja w Łodzi pokazuje, że ten schemat można przełamać. Można zaprojektować nowoczesny budynek w "starym stylu".
Nowoczesny budynek w dawnym stylu
Biała Kamienica, bo tak została nazwana, staje w Łodzi, przy ul. Więckowskiego 12 (około 150 metrów od ul. Piotrkowskiej - znanego i najdłuższego w Polsce deptaku), została zaprojektowana przez architekta prof. Roberta Sobańskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Kamień węgielny pod tę inwestycję wmurowano jeszcze w 2021 roku, ale rewitalizacja sąsiedniej kamienicy, gdzie powstaje Biblioteka Secesyjna, opóźniła rozpoczęcie prac budowlanych.
Prace budowlane właśnie ruszyły. Ostatecznie powstanie nowoczesna kamienica w bryle i detalach nawiązująca do kamienicznego stylu typowego dla dawnej Łodzi. Wyjątkowo charakterystyczne są okrągłe detale w części narożnej, których wygląd może przywodzić na myśl koronki. Zabieg ten miał dodać kamienicy nie tylko elegancji, ale także lekkości.
Co będzie w kamienicy?
Biała Kamienica, realizowana przez Yuniversal Development będzie oferowała 69 mieszkań od 1-pokojowych o powierzchni około 30 metrów kwadratowych do 5-pokojowych o powierzchni przekraczającej 160 metrów kwadratowych. Mieszkania będą posiadały balkony lub loggie, a zlokalizowane na ostatniej kondygnacji apartamenty będą posiadały także tarasy z widokiem na miasto, jak informuje deweloper.
Budynek zaprojektowany został jako 7-kondygnacyjny, przy czym na mieszkania przeznaczone zostaną kondygnacje 1-6. Na najwyższej kondygnacji architekt zaprojektował wspólny taras widokowy.
Oprócz tego przewidziano miejsce na dwa lokale usługowe na parterze, garaż podziemny oraz parking na poziomie gruntu. Nieco dziwić może zaplanowana ilość miejsc postojowych. Na niespełna 70 mieszkań przewidziano zaledwie 43 miejsca. Trochę mało, jak na współczesne standardy. Z rozmowy z punktem sprzedaży w Łodzi wynika, że dla najmniejszych mieszkań, do 50 metrów kwadratowych nie przewidziano miejsc parkingowych. Z informacji na stronie dewelopera wynika również, że to właśnie ten metraż cieszy się największym zainteresowaniem, a wiele mieszkań jest już sprzedanych. Biorąc jednak pod uwagę atrakcyjną lokalizację można się spodziewać, że część lokali przeznaczona będzie pod wynajem.
Przeczytaj także: