W Małopolsce będzie nowa wieża widokowa. Ze zjeżdżalniami!

Obok ścieżki w koronach drzew w małopolskich Ciężkowicach ma powstać nietuzinkowa wieża widokowa. Na jej szczyt zwiedzający dotrą nie tylko schodami, ale i przeszkloną windą, a na dół można będzie zjechać na zjeżdżalni. Pokazano wizualizacje planowanej atrakcji turystycznej.

Obok ścieżki w koronach drzew w małopolskich Ciężkowicach ma powstać nietuzinkowa wieża widokowa. Na jej szczyt zwiedzający dotrą nie tylko schodami, ale i przeszkloną windą, a na dół można będzie zjechać na zjeżdżalni. Pokazano wizualizacje planowanej atrakcji turystycznej.
Obok Ścieżki w Koronach Drzew w Ciężkowicach powstanie wieża widokowa. /Urząd Gminy Ciężkowice /materiał zewnętrzny

Gmina Ciężkowice jest uznawana za jeden z najbardziej interesujących punktów Pogórza Karpackiego, leży na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. 

Obszar słynie z różnych atrakcji turystycznych i wciąż jest rozwijany o kolejne. Teraz w planach jest rozwój terenu wokół powstałej niedawno Ścieżki w Koronach Drzew w mieście Ciężkowice. Obok konstrukcji ma stanąć wieża widokowa. 

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce. Ciężkowice chcą mieć wieżę widokową

W lipcu zeszłego roku w Ciężkowicach pod Tarnowem otwarta została wijąca się w koronach drzew ścieżka spacerowa. Atrakcja dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych powstała przy dofinansowaniu z województwa małopolskiego. Teraz władze Ciężkowic ogłosiły przetarg na budowę wieży widokowej obok wspomnianej trasy. 

Reklama

Gmina od początku chciała zbudować taki obiekt przy ścieżce w koronach drzew, jednak koszty nie pozwoliły na realizację tego założenia w tamtym czasie. Zwiedzający atrakcję turystyczną w obecnej formie dzielą się niekiedy spostrzeżeniami, że brakuje tam tego typu punktu obserwacyjnego. Władze gminy wzięły pod uwagę te spostrzeżenia i ogłoszono plany budowy.

- Wybraliśmy pod wieżę atrakcyjne miejsce, które gwarantuje, że widoki z niej będą wyjątkowe - na wszystkie strony świata. Wprawdzie nie będzie się bezpośrednio łączyć ze ścieżką, ale będzie blisko wejścia na nią i tym samym uzupełni ofertę tego miejsca - mówi Stanisław Kuropatwa, burmistrz Ciężkowic.

Ścieżka w koronach drzew i wieża widokowa pod Tarnowem. Tak będzie wyglądać atrakcja w Ciężkowicach

Władze Ciężkowic podzieliły się informacjami na temat projektu, pokazano też wizualizacje. Wieża ma być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma też korzystać z innowacyjnych zamysłów. Chodzi m.in. o przeszkloną windę i zjeżdżalnie.

- Bardzo zależy nam na tym, aby był to obiekt bez barier architektonicznych, by mogły korzystać z niego również osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózku, mające problemy z chodzeniem - wyjaśnia Dariusz Zięcina, kierownik referatu Rozwoju Gospodarczego i Inwestycji w UG Ciężkowic.

Ponadto teren wokół wieży ma być uporządkowany, wyposażony w ławki i elementy małej architektury, a także plac zabaw.

Wieża widokowa w Ciężkowicach. Szczegóły projektu

Planowana wieża ma być wykonana z konstrukcji żelbetowej i wykończona drewnem. Zbierane są oferty, a otwarcie zgłoszeń zaplanowano na 9 kwietnia. Wtedy okaże się, czy są chętni wykonawcy.

- Ogłoszony przetarg wyłonić ma wykonawcę w formule "zaprojektuj i wybuduj". Mamy przygotowaną koncepcję i zarezerwowane środki, ponad 1,5 miliona złotych z Polskiego Ładu. Jest szansa na to, że wieża powstanie jeszcze w tym roku - mówi burmistrz Ciężkowic Stanisław Kuropatwa.

Otwarta w połowie 2023 r. ścieżka w koronach drzew w Ciężkowicach to jedna z wielu atrakcji regionu. Drewniany chodnik ma 1020 m, poprowadzono go na wysokości 17 m, a w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 22 m. Wzdłuż ścieżki są też przystanki edukacyjne oraz tarasy i punkty widokowe, z których można podziwiać m.in. Pasmo Brzanki (Morgi, Międzoń, Brzanka). Bilet na ścieżkę przy ul. Zakole 12 w Ciężkowicach kosztuje 40 zł w przypadku normalnej wejściówki i 35 zł za wersję ulgową. Z planowanej obok wieży ma być widać nie tylko Pogórze, ale i Beskidy czy Tatry.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atrakcja turystyczna | Małopolska | wieża widokowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy