W nowej stolicy Egiptu stanie pierwszy taki wieżowiec na świecie
Budowana obok Kairu Nowa Stolica Administracyjna ma być nie tylko nowoczesna i także bardziej przyjazna dla środowiska. Jeden z jej budynków ma być w całości zaopatrywany w energię z wykorzystaniem czystego wodoru i ogniw fotowoltaicznych.
Budowa nowej stolicy od zera nie jest pomysłem nowym, wypróbowała to już Brazylia. Zaplanowano każdy szczegół, każdą dzielnicę dbając o to, żeby dzielnice mieszkalne były oddalone od tych z miejscami pracy, po czym mieszkańcy uznali, że Brasília jest... zbyt sztuczna. W jakim celu to zrobiono? Chodziło o to, żeby przenieść stolicę z Rio de Janeiro w głąb kraju, aby rozwinąć tę część państwa i odciążyć wielkie miasta wybrzeża, które istnieją od czasów kolonialnych.
Podobną decyzję podjął Egipt. Przeludniony (ponad 20 mln mieszkańców, 34 tys. os./km kw), zanieczyszczony, głośny Kair miał odczuć ulgę dzięki przeniesieniu stolicy administracyjnej do nowego miasta. Uznano to również za dobry pomysł w obliczu dynamicznego przyrostu naturalnego.
Forbes International Tower to 240-metrowy budynek, który ma powstać w pobliżu Iconic Tower - najwyższego budynku w Afryce. Stanie w sercu centralnej dzielnicy biznesowej Nowej Stolicy Administracyjnej, gdzie już wprowadzają się krajowe i międzynarodowe firmy.
Zaprojektowany przez Gordona Gilla z Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (stojącej za Central Park Tower w Nowym Jorku i przyszłym Jeddah Tower w Arabii Saudyjskiej) wieżowiec ma być wyjątkowo przyjazny dla środowiska. Architekci zamierzają osiągnąć zerowy ślad węglowy netto, zasilając 43-piętrowy biurowiec czystym wodorem uzupełnionym o panele słoneczne na jego fasadzie.
Deweloper Magnom Properties przekazał, że dokładnie budynek będzie zasilany w 75 proc. wodorem i 25 proc. ogniwami fotowoltaicznymi. Nie będzie więc korzystał z tradycyjnej sieci energetycznej. Aby dodatkowo zmniejszyć wpływ na środowisko, planuje się wykorzystać materiały, których pozyskanie, produkcja i utylizacja (lub recykling) wymaga mniejszej emisji dwutlenku węgla.
Kair boryka się z coraz większym niedoborem wody. Nowa Stolica Administracyjna jest przesunięta na tereny pustynne na wschód od Nilu, który od tysięcy lat był źródłem wody i składników odżywczych niezbędnych dla rolnictwa. W związku z tym Forbes International Tower będzie wyposażony w system recyklingu i oczyszczania wody, który zmniejszy zapotrzebowanie na wodę pitną.
Dzięki takim działaniom architekci planują zmniejszyć ślad węglowy jego budowy o 58 proc. Deweloper twierdzi, że w całym cyklu życia zamierza osiągnąć ujemną emisję dwutlenku węgla (czyli usunie więcej CO2, niż emituje) a wysokościowiec ma zostać pierwszym wieżowcem na świecie, który uzyska certyfikat Zero Carbon od International Living Future Institute.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.