Wrzucili do wody magnes. Wyciągnęli sejf wypełniony pieniędzmi

Pewna para hobbystycznie zajmująca się przeszukiwaniem akwenów wodnych przytwierdziła do liny magnes neodymowy i wrzuciła go do jeziora. Ku ich zaskoczeniu na powierzchnię udało się wyciągnąć... sejf pełen pieniędzy!

Łowienie na magnes neodymowy to coraz popularniejsze zajęcie. Zdj. ilustracyjne.
Łowienie na magnes neodymowy to coraz popularniejsze zajęcie. Zdj. ilustracyjne.Ian S, CC BY-SA 2.0Wikimedia

Poszukiwania z wykrywaczem metali to bardzo popularne zajęcie. Tworzą się różnego rodzaju grupy i stowarzyszenia, które spędzają czas, przeczesując ziemię w poszukiwaniu skarbów z przeszłości.

Jednak nie tylko ziemia skrywa tego typu perełki. W odmętach jezior, kanałów, stawów, rzek, czy nawet portów, również da się znaleźć ciekawe przedmioty...

Przeszukiwali jezioro magnesem neodymowym i znaleźli sejf

Zamiast jednak brodzić po kolana, a tym bardziej nurkować, można do ich poszukiwań wykorzystać magnes neodymowy. Należą one do najsilniejszych magnesów trwałych. Choćby najmniejsze magnesy neodymowe są w stanie bez trudu udźwignąć nawet kilka kilogramów - a teoretycznie magnesy neodymowe mogą unieść ciężar do 1300 x większy od własnej wagi. Z tego powodu wiele osób decyduje się na rozwinięcie pasji poszukiwawczej o zakup magnesu neodymowego i wrzucanie go na wędce lub linie do różnych zbiorników wodnych.

Właśnie taką pasję ma pewna para, która zajęła się łowieniem na magnes jeszcze w trakcie trwania pandemii. Przez długi czas odkrywali w zbiornikach rozmaite rzeczy: pierścionki, medale, a nawet motocykl. Jednak to ich ostatnie łowy w rzece przyniosły najbardziej nieoczekiwane rezultaty. Ku ich zdumieniu, zamiast zazwyczaj znajdowanych ciekawostek pokroju biżuterii lub artefaktów z czasów II wojny światowej, tym razem wyciągnęli na linie... sejf pełen pieniędzy.

Magnes neodymowy przytwierdzony do liny umożliwia przeczesywanie dna rzek, jezior i innych zbiorników wodnych.
Magnes neodymowy przytwierdzony do liny umożliwia przeczesywanie dna rzek, jezior i innych zbiorników wodnych.Jérémy-Günther-Heinz Jähnick , Cc-by-sa 3.0Wikimedia

Łowienie na magnes neodymowy skończyło się nieoczekiwanym odkryciem

James Kane i Barbie Agostini z Nowego Jorku wybrali się na łowy i wrzucili linę z przymocowanym do niej mocnym magnesem do jeziora w Flushing Meadows Corona Park w Queens w miniony weekend. Kiedy poczuli, że do magnesu przylgnęło coś ciężkiego, od razu wiedzieli, że będzie to coś ciekawe. Jak powiedział James Kane w wywiadzie z NY1, nie spodziewali się jednak, że znalezisko okaże się aż tak wyjątkowe.

- Kiedy wyciągnąłem linę i zauważyłem, co się złowiło, moją pierwszą myślą było to, że to chyba sejf. Już nam się zdarzało w przeszłości znajdować w wodzie sejfy, ale zwykle były puste lub leżały w nich foliowe woreczki po pieniądzach. Pomyślałem, że gdy otworzę ten sejf, będzie tak samo i faktycznie, były w nim foliowe torebki. Jednak tym razem zauważyłem też cyfry. Powiedziałem do Barbie, że to niemożliwe. A jednak w sejfie były dwie paczki pełne 100-dolarowych banknotów - opowiadał Kane.

Poszukiwacze znaleźli sejf pełen pieniędzy. Co się stanie ze znaleziskiem?

Para skontaktowała się w sprawie odkrycia z nowojorską policją. Okazało się, że ze znalezieniem sejfu nie wiąże się żadne przestępstwo, a do tego nie ma w bazie adekwatnego zgłoszenia i nie da się zidentyfikować pierwotnego właściciela sejfu i pieniędzy.

- Kiedy zgłosiliśmy znalezisko, policjanci stwierdzili, że muszą to zobaczyć. Powiedzieli, że w całej swojej karierze nigdy nie słyszeli o podobnym odkryciu w stanie Nowy Jork - powiedzieli znalazcy w wywiadzie z NY1.

W związku z brakiem możliwości ustalenia właściciela pieniędzy i braku przepisów mówiących o złamaniu prawa poprzez wyłowienie sejfu, parze pozwolono zatrzymać znalezisko. Choć gotówka jest mokra i podniszczona, para znalazców jest zachwycona odkryciem. Łącznie w sejfie znajdowało się ok. 100 tys. dolarów. 

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas