Wyczerpanie fizyczne groźne dla zdrowia

Dla niektórych wyczerpanie fizyczne może się okazać na tyle groźnym stanem, że wymaga hospitalizacji. Przedłużone okresy wysiłku fizycznego i niedobór snu mogą doprowadzić do problemów, których nie wolno ignorować.

article cover
© Panthermedia

Eksperci twierdzą, że przewlekły stres może wywołać falę negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w szczególności dolegliwości gastrologiczne. Stan ten jest szczególnie obserwowany u nocnych i często zmieniających miejsce pracowników.

"Twój nastrój i funkcjonowanie jelit są ściśle ze sobą związane. Gdy jesteś zestresowany, ciało reaguje wzrostem poziomu adrenaliny, co może powodować zawory w górnym odcinku układu pokarmowego. Gdy coś takiego się dzieje, pokarm i enzymy trawienne mogą przemieszczać się w złym kierunku, powodując reflux, zgagę i inne problemy z żołądkiem" - twierdzi Gerard Mullin, gastrolog z Johns Hopkins School of Medicine.

Brak snu i zmęczenie prowadzą także do zaburzenia rytmu dobowego, co również powoduje problemy gastrologiczne i stany zapalne w organizmie.

W niektórych przypadkach zmęczenie stanowi jednak objaw choroby, między innymi nowotworu, tarczycy, anemii i zaburzeń metabolicznych, takich jak niedoczynność nadnerczy. Zmęczenie jest często objawem depresji i może być skutkiem ubocznym niektórych leków, między innymi zmiękczających mięśnie i stabilizatorów nastroju. Wyczerpanie fizyczne może być nie tylko objawem, ale i przyczyną depresji, ponieważ prowadzi do zmniejszenia serotoniny, wywołując również stany lękowe i bezsenność.

Jak walczyć z wyczerpaniem fizycznym? Eksperci zalecają ćwiczenia fizyczne, szczególnie gdy stan ten związany jest z depresją.

Poza tym zalecają krótkie przerwy w ciągu dnia, które pomagają zmniejszyć ciśnienie, wyciszyć umysł i zrelaksować się. Zbyt wiele zajęć może spowodować problemy z uspokojeniem się i zaśnięciem w nocy. Dlatego ważne jest prawidłowe oddychanie, skupienie się na jakimś pozytywnym obrazie, takim jak zachód słońca, kwiaty, czy twarz dziecka.

Pozytywne myślenie pełni istotną rolę w powrocie do zdrowia, ponieważ zamartwianie się jest bardzo wyczerpujące. Najlepiej jednak zapobiegać, niż leczyć i zanim stracimy całą energię, powinniśmy przepisać sobie trochę odpoczynku. NIC

INTERIA.PL/PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas