Kolejne MiGi-29 z Polski dla Ukrainy. "Będzie ich więcej"

Polska przekazała Ukrainie już 14 myśliwców MiG-29 – powiedział Andrzej Sadoś, stały przedstawiciel RP przy UE. Na tym się nie skończy.

Polska przekazała Ukrainie już 14 myśliwców MiG-29 – powiedział Andrzej Sadoś, stały przedstawiciel RP przy UE. Na tym się nie skończy.
Polskie myśliwce MiG-29 /RADOSLAW JOZWIAK /AFP

Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, ile samolotów MiG-29 dostarczyły Polskie Siły Powietrzne do Ukrainy. Wówczas było to 10 maszyn. Teraz okazuje się, że obecnie jest to już 14 myśliwców. Co najważniejsze, polska armia zapowiada, że to nie koniec. Łącznie przekażemy Ukrainie 20 tego typu samolotów. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy to się stanie.

Pierwsze polskie MiGi-29 pojawiły się u naszego wschodniego sąsiada w drugiej połowie marca, a kolejne w kwietniu bieżącego roku. Na dobry początek były to 4 maszyny, na początku maja już 10, a dziś jest ich 14. Analitycy wojskowi podkreślają, że jest to bardzo szybkie tempo. Polska wiedzie prym w dostarczaniu do Ukrainy samolotów.

Reklama

Polska przekazała Ukrainie 14 samolotów MiG-29

Polska jest gotowa przekazać Ukrainie swoje myśliwce MiG-29 w ramach międzynarodowej koalicji. Ta pozostała część MiGów-29, które mamy w Polsce i które służą teraz w naszych Siłach Powietrznych, jesteśmy gotowi, by dostarczyć te samoloty i jestem pewien, że Ukraina byłaby gotowa, by natychmiast ich użyć — powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla CNN.

Część ekspertów jest zdania, że samoloty z Polski i Słowacji mogą być wykorzystane w zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywie. Jednocześnie podkreślają oni ogromną wartość tych maszyn dla Ukraińców. Szacuje się, że nasi sąsiedzi w trakcie wojny stracili około połowy swoich myśliwców, zatem sprawnych może być zaledwie 18 maszyn.

Nie wiadomo, czy są to zmodernizowane MiGi-29

Polska dotychczas posiadała 40 myśliwców MiG-29, jednak siły powietrzne naszego kraju obecnie wykorzystują 29 maszyn. Pozostałe są od lat nieremontowanymi i niemodernizowanymi, samolotami. Część jest jedynie eksponatami muzealnymi, a kilka jest maszynami szkoleniowymi. Sprawne maszyny stacjonują w 23 Bazie Lotniczej w Mińsku Mazowieckim oraz w 22 Bazie Lotniczej w Malborku. Z kolei eksponaty muzealne można znaleźć m.in. w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Co ciekawe, jak informuje MON, część samolotów w latach 2004-2005 przeszła modernizacje. MiGi-29 otrzymały m.in. nowe systemy nawigacji, odbiorniki GPS, krajowy system identyfikacji swój-obcy, cyfrowy pulpit sterowania, czy specjalne urządzenie ostrzegania o opromieniowaniu wiązką radarową. Dalsze prace remontowe i unowocześniające miały miejsce w 2013 roku. Dodano wówczas m.in. nowe interfejsy, komputery do misji operacyjnych, czy nową radiostację z systemem kodowania.

Niestety, nie wiadomo, czy Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały te zmodernizowane wersje maszyn. Pewne jest jednak, że bez względu na to, czy są unowocześnione czy nie, zwiększą zdolności obronne kraju. Jak podają eksperci wojskowi, samoloty będą wyposażone w nowe systemy rakietowe, dzięki którym będą mogły dokonywać bardziej skutecznych ataków na pozycje rosyjskiego okupanta.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MiG-29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy