Lecisz samolotem? Te miejsca dają szansę na wyjście cało z katastrofy
Od tego, które miejsce zajmiesz w samolocie, może zależeć twoje życie. Jeśli doszłoby do katastrofy, twoje szanse na wyjście cało z wypadku rosną, jeśli będziesz znać kilka podstawowych zasad wyboru właściwego miejsca. Warto je poznać!
Lot samolotem to nie tylko najszybszy z możliwych sposobów podróżowania, ale także wielka frajda i przyjemność. W czasie lotu możemy zjeść posiłek na wysokości 10 tysięcy metrów, obejrzeć film na małym ekranie LCD, ale także delektować się widokiem naszej planety z dużej wysokości. Niestety czasami dochodzi do sytuacji dramatycznych, w których o tym, czy przeżyjemy, decyduje zajmowane przez nas miejsce w samolocie. Ludzie, kupując bilety lotnicze i wybierając miejsce, kierują się najczęściej własną wygodą. Miejsce przy oknie gwarantuje niezapomniane widoki podczas podróży, a np. położone w przedniej części samolotu daje szansę na wygodne wyjście i uniknięcie kolejki czekających ludzi po wylądowaniu na lotnisku. Jakie jednak powinniśmy stosować zasady wyboru miejsca w samolocie, jeśli chcemy maksymalnie zwiększyć swoje szanse na przeżycie katastrofy lotniczej? Naukowcy udzielają jednoznacznej odpowiedzi.
Pośrodku i z tyłu
Szanse na śmierć w katastrofie lotniczej wynoszą 1 do 11 milionów, ale szanse na przeżycie katastrofy zależą od wybranego miejsca. Amerykański naukowiec profesor Doug Drury z Central Queensland University przeanalizował dane dotyczące tragicznych zdarzeń z udziałem samolotów, w których zginęli pasażerowie. Interesowało go to, które miejsca siedzące w samolotach dają największe szanse na przeżycie katastrofy lotniczej. Analiza danych z ostatnich 35 lat pokazała, że można wskazać miejsca najbezpieczniejsze. Oczywiście są takie katastrofy lotnicze, w których praktycznie nikt nie ma szans na przeżycie. Przykładem może być rozbicie się samolotu ATR-72 nepalskich linii lotniczych Yeti Airlines, do którego doszło 15 stycznia w pobliżu miasta Pokhara w środkowym Nepalu. Zginęła cała załoga i wszyscy pasażerowie - w sumie 68 osób. W mediach społecznościowych ukazał się materiał wideo, który miał być zarejestrowany przez jednego ze świadków tego zdarzenia.
Kiedy jednak dochodzi do katastrofy lotniczej, w której ginie tylko część pasażerów, wtedy można spróbować na podstawie danych statystycznych ocenić, które miejsca są najbezpieczniejsze.
Jeśli pokład samolotu podzielimy na trzy strefy, to zdecydowanie największe szanse na wyjście cało z katastrofy lotniczej dają miejsca w ostatniej, tylnej części samolotu - tam ryzyko utraty życia wynosi 32%. Zajęcie miejsc tuż przy przejściu na końcu samolotu zwiększa nasze szanse na przeżycie (ryzyko śmierci to jedynie 28 procent). To zdecydowanie najbezpieczniejsze miejsca na pokładzie.
Jeśli zajmiemy miejsca w części środkowej samolotu ryzyko śmierci w wypadku lotniczym wzrasta do 38%, a w części przedniej kabiny pasażerskiej wynosi już 39%. Najbardziej niebezpiecznymi miejscami są te w środkowej części pokładu pasażerskiego, tuż przy przejściu. Tam współczynnik śmiertelności wśród uczestników katastrof lotniczych osiąga poziom aż 44 procent.
Wybierając miejsca w samolocie warto wziąć pod uwagę rozmieszczenie wyjść awaryjnych. Według badania opublikowanego przez Uniwersytet w Greenwich (Wielka Brytania) osoby zajmujące miejsca w pobliżu wyjść awaryjnych mają większą szansę na to, że z katastrofy lotniczej wyjdą bez szwanku. Szczególnie ważne jest to w sytuacji najbardziej groźnej, czyli kiedy na pokładzie samolotu już po wylądowaniu pojawia się pożar. Wtedy o tym, czy uda nam się wyjść z samolotu i przeżyć mogą decydować sekundy, gdyż w każdej chwili na skutek dymu i trujących oparów można stracić przytomność.
Jednocześnie eksperci lotniczy podkreślają, że w ocenie ryzyka śmierci w wypadku lotniczym największe znaczenie mają okoliczności danej katastrofy lotniczej. Jeśli ciężar uderzenia zostanie przyjęty przez ogon samolotu, wówczas miejsca znajdujące się w ostatnich rzędach także nie dadzą gwarancji na przeżycie. Podobnie, gdy samolot uderzy dziobem w wodę. Z tego powodu nie ma czegoś takiego, jak uniwersalnie najbezpieczniejsze miejsca w samolocie. Są jednak miejsca dające nam minimalnie większe szanse, jeśli katastrofa nie będzie zbyt poważna.
Podróż samolotem i tak najbezpieczniejsza
Warto jednak powtarzać tę oczywistą prawdę, że lot samolotem jest i tak najbezpieczniejszym sposobem podróżowania. W 2022 r. w ogólnoświatowym lotnictwie komunikacyjnym doszło do 12 wypadków z ofiarami śmiertelnymi, w których zginęło łącznie 229 osób. Wszystkie inne wypadki śmiertelne odnotowane w 2022 r. obejmowały samoloty dwusilnikowe lub z napędem tłokowym, a także katastrofę An-12 cargo, który rozbił się w Grecji, realizując lot z dostawą broni z Serbii do Bangladeszu. W tym zdarzeniu zginęło 8 członków załogi.
Polecamy na Antyweb | Samsung Galaxy S23. Pierwsze wrażenia
Według danych Narodowej Rady Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych prawdopodobieństwo uczestniczenia w wypadku lotniczym wynosi 1 do 205 552 (dla porównania - w przypadku samochodu to aż 1 do 102). Kiedy dochodzi do wypadków drogowych z udziałem ofiar śmiertelnych takie informacje z trudem się przedostają do mediów. Tymczasem każda katastrofa lotnicza natychmiast trafia do wszystkich serwisów informacyjnych, a my ulegamy złudzeniu, że katastrofy lotnicze są codziennością. I w ten sposób zapominamy, jak bardzo bezpieczne jest podróżowanie samolotem.