K239 Chunmoo
Wtorek, 21 listopada 2023 (11:44)
Aktualizacja Piątek, 24 listopada 2023 (11:06)
K239 Chunmoo to południowokoreański system rakietowy (MLRS), zaprojektowany i wyprodukowany przez Hanwha Corporation. System ten charakteryzuje się dużą wszechstronnością, ponieważ może wystrzeliwać różne typy amunicji, pocisków rakietowych jak i pocisków artyleryjskich. W 2022 roku o zakupie systemu K239 Chunmoo zdecydował polski rząd.
K239 Chunmoo - najważniejsze informacje
-
Rodzaj/Typ:
sprzęt wojskowy
-
Rok uruchomienia produkcji:
2014
K239 Chunmoo. Co to za sprzęt?
K239 Chunmoo to południowokoreańska wyrzutnia rakiet na podwoziu kołowym i zamiennik amerykańskiego systemu artylerii rakietowej M270 MLRS.
Korea Południowa zakupiła od USA 58 wyrzutni MLRS. To właśnie z tego sprzęty projektanci K239 Chunmoo zaczerpnęli wiele rozwiązań konstrukcyjnych. Podobieństwo dotyczy przede wszystkim możliwości użytkowania amerykańskich pocisków.
Decyzja o powstaniu systemu została podjęta w 2006 roku, a po trzech latach rząd południowokoreański podpisał umowę ze spółką Doosan Defense Systems & Technology (Doosan DST) na jego budowę. W 2016 r. spółka została zakupiona przez koncern Hanhwa.
Decyzja o powstaniu systemu została podjęta w 2006 roku, a po trzech latach rząd południowokoreański podpisał umowę ze spółką Doosan Defense Systems & Technology (Doosan DST) na jego budowę. W 2016 r. spółka została zakupiona przez koncern Hanhwa.
K239 Chunmoo bazuje na ośmiokołowym podwoziu, które zapewnia podobną mobilność, jak M270 MLRS. Jego eksploatacja jest jednak tańsza.
K239 wykorzystuje pociski rakietowe, które są odpalane z jednorazowych hermetycznych pojemników połączonych w pakiety, czyli podobnie jak w M270 MLRS. Dzięki temu podobieństwu operatorzy K239 Chunmoo mogą korzystać z amerykańskich pocisków kaliber 227 mm oraz ATACMS. W odróżnieniu od M270 MLRS południowokoreańska wyrzutnia może być załadowana dwoma pakietami z różnymi pociskami po sześć sztuk każda.
Największy pocisk, który można wystrzelić za pomocą K239 Chunmoo, to kierowana rakieta KTSSM Korean Tactical Surface-to-Surface Missile o kalibrze 600 mm i zasięgu 290 km. Masa głowicy wynosi około 500 kg. Siły zbrojne Korei Południowej pracują nad pociskiem o jeszcze większym zasięgu.
Inne nazwy, którymi określa się tę wyrzutnię rakiet, to także Chunmu oraz Cheonmu. Można również spotkać się z określeniem K-MLRS (Korean Multiple Launch Rocket System), które nawiązuje do podobieństwa z amerykańskim systemem.
Pod koniec 2022 r. Polska podpisała umowę dotyczącą zakupu 288 wyrzutni K239 Chunmoo. Mają one być zainstalowane na podwoziu samochodów Jelcz i wyposażone w polskie systemy łączności. W czerwcu 2023 r. przeprowadzono pierwszą prezentację tej wyrzutni.
K239 Chunmoo - Wiadomości
-
Wyrzutnie Homar-K dla Wojska Polskiego. Pokazano nocny transport
Czwartek, 10 października (16:02)Nowe uzbrojenie trafia do polskiej armii. Huta Stalowa Wola pokazała najnowszy transport wyrzutni rakietowych Homar-K do jednostek Wojska Polskiego. -
Wyrzutnia Homar-K gotowa do ataku. Nowa broń Wojska Polskiego
Czwartek, 26 września (18:53)Polska armia pokazała działania na wyrzutni rakietowej Homar-K podczas ćwiczeń na poligonie w Ustce. To jedna z najnowszych broni naszej armii. -
290 wyrzutni Homar-K dla Polski. Rakiety sprowadzamy z Azji
Czwartek, 25 kwietnia (17:00)Polska Agencja Uzbrojenia zawarła kolejną umowę wykonawczą na dostawy 72 wyrzutni rakietowych Homar-K do naszej armii. Wraz z poprzednimi zamówieniami sprawia to, że za kilka lat będziemy... -
Amerykańskie HIMARSY, a koreańskie Chunmoo. Co potrafią te systemy?
Środa, 8 lutego 2023 (14:07)Media obiegła informacja, że Polska zakupi nowe amerykańskie systemy HIMARS oraz rakiety ATACMS i GMLRS. Wcześniej było wiadomo również, że Warszawa otrzyma nowe koreańskie systemy...