Wielkie ćwiczenia armii. Pokazali najnowszą broń Polski

16. Dywizja Zmechanizowana pokazała ćwiczenia poligonowe z wykorzystaniem swoich najnowszych wyrzutni rakietowych Homar-K. To spolonizowane wersje południowokoreańskiej konstrukcji K239 Chunmoo, które stanową rewolucję w naszej artylerii.

Homar-K w Wojsku Polskim. Polska zakupiła prawie 300 tych wyrzutni
Homar-K w Wojsku Polskim. Polska zakupiła prawie 300 tych wyrzutni@Zelazna_DywizjaTwitter

Nowa artyleria w rękach polskich żołnierzy

Według dostępnych informacji do tej pory do jednostek Wojska Polskiego miało trafić 35 wyrzutni Homar-K. Obecnie znajdują się na wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii (16. Dywizja Zmechanizowana) oraz 18. Pułku Artylerii (18. Dywizja Zmechanizowana).

Żołnierze przechodzą częste ćwiczenia poligonowe na wyrzutniach Homar-K, co pokazała 1. Mazurska Brygada Artylerii z 16. Dywizji Zmechanizowanej. Na najnowszym nagraniu możemy zobaczyć, jak artylerzyści szkolą się z przygotowania wyrzutni do wystrzału.

Prawie 300 wyrzutni Homar-K w Wojsku Polskim

Homar-K to nazwa spolonizowanych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo produkcji koreańskiej firmy Hanwha Aerospace. W ramach dwóch umów wykonawczych, opiewających na 4,95 mld dolarów netto, Polska zakupiła 290 wyrzutni wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym oraz zapasem kilkunastu tysięcy rakiet południowokoreańskiej produkcji.

Umowy wykonawcze na wyrzutnie Homar-K zakładają zaangażowanie polskiego przemysłu w ich produkcję. Na ten moment z Korei Południowej dostarczane są moduły wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, które są integrowane w zakładach Huta Stalowa Wola z platformą Jelcz 8x8. W przyszłości produkcja ostatnich 60 modułów wyrzutni ma odbywać się już w Polsce.

Warto dodać, że na początku października podpisana została umowa wykonawcza pomiędzy polską firmą WB Electronics z koreańską Hanwha Aerospace o stworzenie spółki joint-venture, której celem ma być rozwój i wytwarzanie amunicji do wyrzutni Homar-K w Polsce, konkretniej pocisku CGR-80. Według pierwszych zapowiedzi może dojść do wspólnej produkcji amunicji z Koreańczykami, gdzie polska strona ma brać czynny udział w rozwoju i modernizacji pocisku na własne potrzeby.

Wyrzutnia Homar-K w Wojsku Polskim@Zelazna_DywizjaTwitter

Parametry techniczne systemu artylerii rakietowej Homar-K

  • Długość: 9 m
  • Szerokość: 2,5 m
  • Wysokość: 3 m
  • Masa: 25-30 t
  • Załoga: 5 osób
  • Główne uzbrojenie: 12 rakiet 290 mm lub 2 rakiety 607 mm lub 6 rakiet 290 mm i 1 rakieta 607 mm
  • Prędkość maksymalna: 90 km/h
  • Zasięg jazdy: 800 km

Homar-K to polska modyfikacja topowej artylerii rakietowej

Homar-K integruje wiele elementów polskiej techniki. Chociażby zamiast koreańskich podwozi Dosan wykorzystuje platformę 8x8 Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS, które w przyszłości mogą zostać zastąpione platformami 3. generacji z niezależnym zawieszeniem np. Jelcz 8x8 883.57.

Wyrzutnie Homar-K posiadają także systemy ZZKO (Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem) TOPAZ, produkcji firmy WB Electronics. Znajdująca się na wyrzutniach wersja Topaz Fires pozwala m.in. na prowadzenie obliczeń balistycznych wystrzelonych pocisków.

Mówiąc o pociskach, to Homar-K może wystrzeliwać dwa rodzaje kierowanych rakiet: CGR-080 kalibru 239 mm o donośności 80 kilometrów i CTM-290 kalibru 607 mm o donośności 290 kilometrów. Trwają także prace nad umożliwieniem wyrzutni Homar-K wystrzeliwania rakiet niekierowanych 122 mm, wykorzystywanych w starych wyrzutniach polskiej armii m.in. BM-21 Grad. Mogą to być rakiety polskiej produkcji jak M-21 FHD FENIKS, powstałe w zakładach Mesko w Skarżysku Kamiennej.

PolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas