Wyrzutnie Homar-K dla Wojska Polskiego. Pokazano nocny transport

Nowe uzbrojenie trafia do polskiej armii. Huta Stalowa Wola pokazała najnowszy transport wyrzutni rakietowych Homar-K do jednostek Wojska Polskiego.

Nocny transport nowych wyrzutni Homar-K dla Wojska Polskiego
Nocny transport nowych wyrzutni Homar-K dla Wojska PolskiegoHuta Stalowa Wola S.A.YouTube
Nocny transport nowych wyrzutni Homar-K dla Wojska PolskiegoHuta Stalowa Wola S.A.YouTube

Na nagraniu możemy zobaczyć przygotowanie do drogi ciężarówek z wyrzutniami Homar-K. Prawdopodobnie film pokazuje transport wyrzutni do jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej, która miała miejsce we wrześniu. Wskazują na to liczby zawieszone na przednich szybach, które pokrywają się z wcześniejszymi materiałami, opublikowanymi przez dywizję.

Homar-K to nazwa spolonizowanych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo produkcji koreańskiej firmy Hanwha Aerospace. W ramach umów wykonawczych Huta Stalowa Wola na ten moment bierze udział w integracji tych wyrzutni dla Wojska Polskiego.

W zakładach HSW wykonywany jest montaż wieloprowadnicowych wyrzutni dostarczonych z Korei na platformy polskiej produkcji Jelcz 8x8. W przyszłości produkcja modułów wyrzutni wieloprowadnicowych do Homara-K ma odbywać się w Polsce. Spolonizowane wyrzutnie K239 posiadają także systemy kierowania ogniem ZZKO (Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem) TOPAZ, produkcji firmy WB Electronics.

Wyrzutnie Homar-K dla Polski

Obecnie w służbie może znajdować się ponad 25 wyrzutni Homar-K. Do tej pory weszły na wyposażenie 1. Mazurskiej Brygady Artylerii i 18. Pułku Artylerii. Docelowo te wyrzutnie mają więc bronić wschodniej części kraju.

Łącznie Polska zakupiła 290 wyrzutni Homar-K. Całkowity koszt dotychczasowych umów na to uzbrojenie wynosi 4,95 mld dolarów netto. Obok samych wyrzutni i podstawowej integracji z polskim przemysłem Polska zakupiła także pakiet logistyczny, szkoleniowy oraz kilkanaście tysięcy precyzyjnych rakiet koreańskiej produkcji.

Warto dodać, że trwają prace nad pozyskaniem technologii i możliwości do produkcji rakiet koreańskich rakiet w Polsce, konkretniej pocisków CGR-080. Na początku października podpisana została umowa wykonawcza pomiędzy polską firmą WB Electronics z koreańską Hanwha Aerospace, wyznaczająca kroki w kierunku stworzenia spółki joint-venture, której celem ma być rozwój i wytwarzanie amunicji w Polsce.

Co potrafi wyrzutnia Homar-K

Homar-K może wystrzeliwać dwa rodzaje kierowanych rakiet: CGR-080 kalibru 239 mm o donośności 80 kilometrów i CTM-290 kalibru 607 mm o donośności 290 kilometrów, oba koreańskiej konstrukcji. Obecnie trwają także prace nad umożliwieniem wyrzutni Homar-K wystrzeliwania rakiet niekierowanych 122 mm, wykorzystywanych w starych wyrzutniach polskiej armii m.in. BM-21 Grad.

Obecnie w systemach Homar-K wyrzutnie są montowane na platformach 8x8 Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. W przyszłości mogą je zastąpić platformy 3. generacji z niezależnym zawieszeniem jak Jelcz 8x8 883.57.

Wyrzutnia Homar-K na poligonie w Ustce@Zelazna_DywizjaTwitter

Parametry techniczne systemu artylerii rakietowej Homar-K:

  • Długość: 9 m   
  • Szerokość: 2,5 m   
  • Wysokość: 3 m   
  • Masa: 25-30 t  
  • Załoga: 5 osób
  • Główne uzbrojenie: 12 rakiet 290 mm lub 2 rakiety 607 mm, lub 6 rakiet 290 mm i 1 rakieta 607 mm   
  • Maksymalna prędkość na drodze: 90 km/h 
  • Zasięg jazdy: 800 km

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas