Wyrzutnie Homar-K w polskiej armii. Pokazano pierwszy ostrzał

Nowe wyrzutnie rakietowe trafiają do polskiej armii. Nasi żołnierze mają w swoich rękach nowoczesne systemy Homar-K. Po raz pierwszy strzelali z nich, co stanowi wiekopomny moment dla polskich wojsk artyleryjskich.

Wojsko Polskie po raz pierwszy strzela z nowych wyrzutni Homar-K
Wojsko Polskie po raz pierwszy strzela z nowych wyrzutni Homar-K@DGeneralneRSZTwitter

Wojsko Polskie w końcu strzela z najnowszych wyrzutni Homar-K

Na zdjęciach udostępnionych przez Dowództwo Generalne RP możemy zobaczyć pierwsze odpalenie pocisku z najnowszych wyrzutni systemu Homar-K. Wchodzą na wyposażenie 18. Brygady Artylerii (zmiana nazwy z 18. Pułku Artylerii). Dokładniej widać pierwsze wystrzelenie pocisku CGR-080 o zasięgu 80 kilometrów przez wyrzutnie Wojska Polskiego.

Pierwsze strzelanie z wyrzutni systemu Homar-K miało miejsce na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Ten poligon jest obecnie specjalnie dostosowany do strzelania na odległość 70 kilometrów, dzięki czemu można na nim sprawdzać możliwości jednakowo wyrzutni K239 Chunmoo systemu Homar-K oraz M142 HIMARS systemu Homar-A.

Prawie 300 nowoczesnych wyrzutni Homar-K w Wojsku Polskim

Obecnie w służbie ma znajdować się 35 wyrzutni systemu Homar-K. Obok 18. Brygady Artylerii znajduje się na wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Docelowo te wyrzutnie mają bronić wschodniej części kraju.

Homar-K to nazwa spolonizowanych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo zakupionych od południowokoreańskiej firmy Hanwha Aerospace. Na ten moment w ramach dwóch umów wykonawczych, opiewających na 4,95 mld dolarów netto, Polska zakupiła 290 wyrzutni wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym oraz zapasem kilkunastu tysięcy rakiet południowokoreańskiej produkcji – wspomnianych i CGR-080 oraz większych CTM-290 kalibru 607 mm o donośności 290 kilometrów. 2 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej po raz pierwszy zapewniło, że druga umowa wykonawcza na wyrzutnie Homar-K ma już zabezpieczone finansowanie.

Polonizacja wyrzutni K239 Chunmoo

W ramach umów w dostarczanie systemów Homar-K zaangażowany jest polski przemysł. W zakładach Huta Stalowa Wola wykonywany jest montaż wieloprowadnicowych wyrzutni dostarczonych z Korei na platformy polskiej produkcji Jelcz 8x8. Na ten moment w ramach pierwszej umowy wykonawczej do Polski dostarczono 54 moduły wyrzutni. W przyszłości produkcja modułów wyrzutni wieloprowadnicowych do systemów Homar-K ma odbywać się w Polsce.

Na początku października podpisana została umowa wykonawcza pomiędzy polską firmą WB Electronics z koreańską Hanwha Aerospace o stworzenie spółki joint-venture, której celem ma być rozwój i wytwarzanie amunicji do wyrzutni Homar-K w Polsce, konkretniej pocisku CGR-80. Obecnie trwają także prace nad umożliwieniem wyrzutni Homar-K wystrzeliwania rakiet niekierowanych 122 mm, wykorzystywanych w starych wyrzutniach polskiej armii m.in. BM-21 Grad.

Spolonizowane wyrzutnie K239 posiadają także systemy kierowania ogniem ZZKO (Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem) TOPAZ, produkcji firmy WB Electronics. Obecnie w systemach Homar-K wyrzutnie są montowane na platformach 8x8 Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. W przyszłości mogą je zastąpić platformy 3. generacji z niezależnym zawieszeniem jak Jelcz 8x8 883.57.

Wyrzutnia Homar-K w Wojsku Polskim@Zelazna_DywizjaTwitter

Parametry techniczne systemu artylerii rakietowej Homar-K:

  • Długość: 11 m
  • Szerokość: 2,8 m
  • Masa: 22,5 t
  • Załoga: 5 osób
  • Główne uzbrojenie: 12 rakiet 290 mm lub 2 rakiety 607 mm, lub 6 rakiet 290 mm i 1 rakieta 607 mm
  • Maksymalna prędkość na drodze: 90 km/h
  • Zasięg jazdy: 800 km
Zimny poranek, uciekający autobus, natłok pracy... Codzienność bywa nieprzyjemna. Warto jednak spróbować wprowadzić do niej trochę koloru. Naszemu bohaterowi udało się to dzięki kolorowemu smartfonowi Motorola Edge 50 neo. Jak? Sprawdź!materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas