Wyrzutnie Homar-K w polskiej armii. Pokazano pierwszy ostrzał
Nowe wyrzutnie rakietowe trafiają do polskiej armii. Nasi żołnierze mają w swoich rękach nowoczesne systemy Homar-K. Po raz pierwszy strzelali z nich, co stanowi wiekopomny moment dla polskich wojsk artyleryjskich.
Wojsko Polskie w końcu strzela z najnowszych wyrzutni Homar-K
Na zdjęciach udostępnionych przez Dowództwo Generalne RP możemy zobaczyć pierwsze odpalenie pocisku z najnowszych wyrzutni systemu Homar-K. Wchodzą na wyposażenie 18. Brygady Artylerii (zmiana nazwy z 18. Pułku Artylerii). Dokładniej widać pierwsze wystrzelenie pocisku CGR-080 o zasięgu 80 kilometrów przez wyrzutnie Wojska Polskiego.
Pierwsze strzelanie z wyrzutni systemu Homar-K miało miejsce na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Ten poligon jest obecnie specjalnie dostosowany do strzelania na odległość 70 kilometrów, dzięki czemu można na nim sprawdzać możliwości jednakowo wyrzutni K239 Chunmoo systemu Homar-K oraz M142 HIMARS systemu Homar-A.
Prawie 300 nowoczesnych wyrzutni Homar-K w Wojsku Polskim
Obecnie w służbie ma znajdować się 35 wyrzutni systemu Homar-K. Obok 18. Brygady Artylerii znajduje się na wyposażeniu 1. Mazurskiej Brygady Artylerii. Docelowo te wyrzutnie mają bronić wschodniej części kraju.
Homar-K to nazwa spolonizowanych wyrzutni rakietowych K239 Chunmoo zakupionych od południowokoreańskiej firmy Hanwha Aerospace. Na ten moment w ramach dwóch umów wykonawczych, opiewających na 4,95 mld dolarów netto, Polska zakupiła 290 wyrzutni wraz z pakietem logistycznym, szkoleniowym oraz zapasem kilkunastu tysięcy rakiet południowokoreańskiej produkcji – wspomnianych i CGR-080 oraz większych CTM-290 kalibru 607 mm o donośności 290 kilometrów. 2 grudnia Ministerstwo Obrony Narodowej po raz pierwszy zapewniło, że druga umowa wykonawcza na wyrzutnie Homar-K ma już zabezpieczone finansowanie.
Polonizacja wyrzutni K239 Chunmoo
W ramach umów w dostarczanie systemów Homar-K zaangażowany jest polski przemysł. W zakładach Huta Stalowa Wola wykonywany jest montaż wieloprowadnicowych wyrzutni dostarczonych z Korei na platformy polskiej produkcji Jelcz 8x8. Na ten moment w ramach pierwszej umowy wykonawczej do Polski dostarczono 54 moduły wyrzutni. W przyszłości produkcja modułów wyrzutni wieloprowadnicowych do systemów Homar-K ma odbywać się w Polsce.
Na początku października podpisana została umowa wykonawcza pomiędzy polską firmą WB Electronics z koreańską Hanwha Aerospace o stworzenie spółki joint-venture, której celem ma być rozwój i wytwarzanie amunicji do wyrzutni Homar-K w Polsce, konkretniej pocisku CGR-80. Obecnie trwają także prace nad umożliwieniem wyrzutni Homar-K wystrzeliwania rakiet niekierowanych 122 mm, wykorzystywanych w starych wyrzutniach polskiej armii m.in. BM-21 Grad.
Spolonizowane wyrzutnie K239 posiadają także systemy kierowania ogniem ZZKO (Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem) TOPAZ, produkcji firmy WB Electronics. Obecnie w systemach Homar-K wyrzutnie są montowane na platformach 8x8 Jelcz P882.57 TS T45 K-MLRS. W przyszłości mogą je zastąpić platformy 3. generacji z niezależnym zawieszeniem jak Jelcz 8x8 883.57.
Parametry techniczne systemu artylerii rakietowej Homar-K:
- Długość: 11 m
- Szerokość: 2,8 m
- Masa: 22,5 t
- Załoga: 5 osób
- Główne uzbrojenie: 12 rakiet 290 mm lub 2 rakiety 607 mm, lub 6 rakiet 290 mm i 1 rakieta 607 mm
- Maksymalna prędkość na drodze: 90 km/h
- Zasięg jazdy: 800 km