Badania pokazują, że 25 tysięcy lat temu też walczyliśmy z pandemią koronawirusa

Niesamowite nowe badania opublikowane w magazynie Current Biology prezentują dowody sugerujące, że ludzie zamieszkujący Wschodnią Azję walczyli już w przeszłości z ogromną epidemią koronawirusa.

Badania pokazują, że 25 tysięcy lat temu też walczyliśmy z pandemią koronawirusa
Badania pokazują, że 25 tysięcy lat temu też walczyliśmy z pandemią koronawirusaGeekweek

Międzynarodowy zespół naukowców znalazł charakterystyczne ślady genomowe wskazujące, że lokalne populacje doświadczyły szalejącej epidemii wirusowej ok. 20 tysięcy lat temu. - Genom współczesnego człowieka zawiera ewolucyjne informacje sięgające dziesiątki tysięcy lat wstecz, to jak studiowanie usłojenia drewna, które daje wgląd w warunki, jakich doświadczyło wzrastając - tłumaczy jeden z autorów badań, Kirill Alexandrov. W związku z obecną sytuacją naukowcy postanowili sprawdzić, czy będą w stanie wykryć jakieś genomowe ślady historycznych starć z koronawirusami, a zabrali się za to skupiając na wariantach genu znanym z kodowania białek wchodzących w interakcję z wirusami (VIP).

Wykorzystując dane z 1000 Genomes Project badacze przeskanowali genomy 26 różnych populacji z całego świata, a wyniki pokazały specyficzne markery VIP w wielu wschodnio-azjatyckich, zamieszkujących dziś Chiny, Japonię, Mongolię, Północną i Południową Koreę oraz Tajwan. Sygnały zaczęły pojawiać się ok. 25 tysięcy lat temu, a ewolucyjna przyczyna zaczęła znikać dopiero ok. 20 tysięcy lat temu.

Yassine Souilmi tłumaczy, że nie jesteśmy jednak w stanie ustalić, czy to była jedna epidemia działająca na populacje przez wiele lat, czy też może różne wirusy. - Nie możemy powiedzieć, czy to była okresowa rzecz pojawiająca się każdej zimy, jak grypa, czy inne wirusy przenoszące się ze zwierząt na ludzi co każde 5 czy 10 lat, jak dzieje się to w ostatnich 20 latach z SARS, MERS czy SARS-CoV-2.

I choć naukowcy na tym etapie badań nie są w stanie powiedzieć ze 100% pewnością, że ślady genetyczne powstały na skutek koronawirusów, ale wskazują jednoznacznie na długoterminowe infekcje wirusowe. Co warto zaznaczyć, badania te to nie tylko fascynujące spojrzenie w przeszłość naszego gatunku, ale i sposób na lepsze poznanie wroga, z jakimi mierzymy się obecnie - zdaniem badaczy w genomie jest odpowiedź na pytanie, jakie warianty genu sprawiają, że chorobę wirusową przechodzimy łagodniej: - Innym ważnym plusem tych badań jest zdolność identyfikacji wirusów wywołujących epidemie w przeszłości, które mogą to zrobić ponownie w przyszłości. Pozwala to stworzyć listę potencjalnie groźnych wirusów, stworzyć narzędzia diagnostyczne i leki na wypadek ich powrotu.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas