Braki w uzębieniu? Ta terapia sprawi, że zęby same odrosną

Paula Drechsler

Paula Drechsler

Aktualizacja

Badacze twierdzą, że znaleźli nowy sposób na braki w uzębieniu. Wkrótce pierwsze osoby skorzystają z terapii lekiem, o którym naukowcy mówią, że "dosłownie powoduje odrastanie zębów".

Nowy lek ma stymulować odrastanie zębów.
Nowy lek ma stymulować odrastanie zębów.123rf123RF/PICSEL

Ubytki w uzębieniu to zmartwienie wielu osób. Chodzi nie tylko o wygląd - brak nawet jednego zęba może prowadzić m.in. do wad zgryzu i wad wymowy.

Naukowcy od dłuższego czasu testują różne metody pozwalające na odzyskanie utraconych zębów. Teraz grupa badaczy z Japonii potwierdziła, że znalazła skuteczny lek na odrastanie zębów. W ciągu kilku miesięcy pierwsi chętni przetestują nową terapię.

Jak naprawić braki w uzębieniu? Ta terapia ma zmienić wszystko

Zespół japońskich badaczy pod kierownictwem Katsu Takahashi, ordynatora stomatologii i chirurgii jamy ustnej w szpitalu Kitano, opracował lek, który jak podkreślają eksperci "dosłownie powoduje odrastanie zębów". Podawany dożylnie lek blokuje gen USAG-1 (uterine sensitization-associated gene-1).

USAG-1 jest odpowiedzialny za zatrzymywanie białka morfogenetycznego kości oraz szlaku sygnalizacyjnego Wnt. Tłumienie białka USAG-1 może stymulować rozwój kolejnych zębów. Terapia z wykorzystaniem blokera może więc całkowicie zmienić sposób radzenia sobie z utratą zębów - zarówno w przypadku wrodzonego schorzenia, jak i w wyniku czynników środowiskowych.

Czym zastąpić utracony ząb? Ruszają testy leków na odrastanie zębów

Prace nad lekiem umożliwiającym stymulację wzrostu nowych zębów trwają od wielu lat, zajmuje się tym co najmniej kilka niezależnych zespołów badawczych. Naukowcy z Japonii są na tak zaawansowanym etapie ze swoimi analizami, że ogłosili już, iż rozpoczynają sprawdzanie działania leku na ludziach.

Badanie wpływu leku na ludzi rusza już we wrześniu tego roku. Testy będą przeprowadzone na wszystkich grupach wiekowych - dzieciach, dorosłych i osobach starszych. Pierwsze badania kliniczne poprowadzone będzie na dorosłych i obejmie osoby z brakiem co najmniej jednego zęba trzonowego; analiza z udziałem dzieci obejmie te z nich, które nie mają co najmniej czterech zębów z powodu wrodzonych problemów; trzecie badanie obejmie osoby starsze, którym brakuje od jednego do pięciu zębów z powodu czynników środowiskowych.

Terapia lekiem na odrastanie zębów. Naukowcy mówią, że rokowania są dobre

Po wcześniejszych sukcesach podczas badań na zwierzętach - fretkach i myszach - naukowcy wydają się pewni, że lek pobudzający odrastanie zębów będzie skuteczny także w przypadku człowieka. Wynika to m.in. z 97-procentowego podobieństwa działania białka USAG-1 podczas porównywania ludzi z innymi gatunkami. W przypadku zwierząt lek doskonale spełnił swoje zadanie, nie generując przy tym żadnych poważnych skutków ubocznych.

Takahashi i inni eksperci z jego zespołu badawczego są tak optymistycznie nastawieni do możliwości tego leku w przypadku ludzi, że przewidują, iż będzie on dostępny dla każdego do 2030 r. Takahashi pracuje nad metodami regeneracji zębów od 2005 roku i ma nadzieję, że nowa terapia będzie stosowana nie tylko w przypadku wrodzonych schorzeń, ale również w przypadku utraty zębów z różnych powodów i w każdym wieku, jak podaje "New Atlas".

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas