Chcesz mieć zdrowe serce po zawale? Ćwicz jeden mięsień

Najnowsze badania, opublikowane na forum Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, mogą zachęcić niektórych do jazdy na rowerze czy robienia przysiadów. Dowodzą, że siła naszych nóg ma zaskakujący związek ze zdrowiem serca. Pomaga bowiem uniknąć niewydolności organu u osób, które wcześniej padły ofiarą zawału.

Zawał serca to niezwykle powszechna przyczyna śmierci. Często osoby, które go przeżyją, muszą zmagać się z ciężką niewydolnością serca. Dlatego naukowcy starają się rozgryźć, co może pomóc utrzymać sprawność organu po zawale. Okazuje się, że rozwiązanie może znajdować się w nogach.

Chcesz mieć zdrowe serce? Ćwicz nogi

Kensuke Ueno, japoński fizjoterapeuta z Kitasato University Graduate School of Medical Sciences wraz ze swoim zespołem zbadał hipotezę, według której siła mięśnia czworogłowego jest powiązana z ryzykiem rozwoju niewydolności serca po zawale. Naukowcy zbadali 932 pacjentów, którzy przeżyli silny atak. U każdego obliczyli jaki procent masy ich ciała stanowi mięsień czworogłowy, po wyliczeniu średniej z pomiarów na obu udach. Po tym pacjenta klasyfikowali jako osobę "o wysokiej" lub "niskiej" sile mięśnia w zależności od tego, czy wartość była powyżej lub poniżej mediany wyników dla poszczególnych płci.

Reklama

451 pacjentów miało "niską" siłę mięśnia czworogłowego, a 481 "wysoką". Po pomiarach pacjentów obserwowano przez 4,5 roku i wśród 67 rozwinęła się niewydolność serca. Częstość jej występowania u osób z większą siłą mięśnia czworogłowego wynosiła 10,2 na 1000 osobolat. W przypadku osób z niską siłą mięśnia to aż 22,9 na 1000 osobolat.

Wyniki poddano głębszej analizie. Naukowcy wzięli dodatkowo pod uwagę rzeczy naturalnie związane z rozwojem niewydolności serca po zawale jak wiek, płeć, BMI czy choroby współistniejące. Dalsze badania tylko potwierdziły zaskakujący wpływ siły nóg na zdrowie serca. Pokazały, że u osób z większą siłą mięśnia czworogłowego szanse na rozwinięcie niewydolności organu po zawale były o 41 procent mniejsze, niż u osób z mniejszą siłą.

Badania sugerują, że osobom, które mają wysokie ryzyko rozwoju niewydolności serca, powinno zalecać się ćwiczenia mięśni czworogłowych. Wyniki mogą pomóc w identyfikowaniu osób szczególnie narażonych na niewydolność serca, pozwalając na skuteczniejszą opiekę zdrowotną i to stosunkowo niewielkim kosztem. Co jednak ważniejsze mogą sugerować, że rozwój mięśni nóg wpływa także na zdrowie serca u osób, które nie padły ofiarą zawału.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: serce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy