Chiny dalej walczą z COVID-19. Specjalna maska może być ich nową bronią

Chińscy naukowcy opracowali maskę, która wykrywa koronawirusa w otaczającym powietrzu. Według zapewnień jej technologię można wykorzystać do walki z wirusem i innymi patogenami.

W Chinach dalej występuje duży strach spowodowany covidem
W Chinach dalej występuje duży strach spowodowany covidemPAP

Koronawirus pokazuje, że jeszcze trochę się z nim pomęczymy. Właśnie odkryto nową mutację, która jest bardziej zaraźliwa i może przynieść nową falę zachorowań. Naukowcy stale opracowują metody walki z nim. Nowym wynalazkiem chwalą się chińscy naukowcy, którzy tworzą modyfikację maski ochronnej, zdolną do wykrycia koronawirusa w oddechu otaczających nas osób.

Walka z covidem w nowym wydaniu

W Chinach, gdzie dalej odczuwa się duże zagrożenie wirusem, ciągle kładzie się duży nacisk na tworzenie rozwiązań, mających mu przeciwdziałać. Jednym z najnowszych wynalazków pochwalili się naukowcy z Uniwersytetu Tongji w Szanghaju, którzy tworzą urządzenie zdolne do wykrywania koronawirusa z oddechu innych osób.

Zbudowane jest ono z sensora, wbudowanego w zwykłą maskę N95, która ma mocno przylegać do twarzy. Sensor jest wrażliwy na proteiny wirusów zwykłej grypy oraz wirusa SARS-CoV-2. Sensor wykrywa te proteiny w powietrzu dzięki aptamerom (krótkich nici DNA i RNA) działających jak antyciała wykorzystywane do wykrywania koronawirusa.

Pierwsze testy polegały na rozpyleniu na maskę małych ilości białka wirusów. Wszystko przeprowadzono w niewielkiej, zamkniętej komorze, symulując warunki podczas rozmowy. Wyniki wykazały, że maska wykrywa nawet najmniejsze ilości koronawirusa w powietrzu po 10 minutach, a informację o tym od razu wysyła do połączonego z nim smartfonu.

Stara maska przyszłością w zapobieganiu koronawirusa jak i innych chorób?

Zespół naukowców opracowujących maskę twierdzi, że ich wynalazek może okazać się kluczowy w zakończeniu pandemii.

Wrażenie robi niezwykła wrażliwość sensora w suchych warunkach. Wykrył on bowiem próbki z zaledwie 0,3 mikrolitra płynu zawierającego białka wirusowe. Ilości od 70 do 560 razy mniejszej niż objętość płynu w kichnięciu czy kaszlu.

Maska może być przydatna dla osób, które muszą przebywać w pomieszczeniach zamkniętych ze słabą wentylacją [...] Jej technologię można jednak rozwinąć i wykorzystać do większej ochrony ludzi np. instalując sensory w szpitalnych wentylacjach.
Yin Fang, autor odpowiadający za badaniami nad maską.

Według Fanga technologię opracowaną w sensorze można wykorzystać do wykrywania innych chorób. Wystarczyłoby tylko aktualizować aptamery po to, aby wykrywały odpowiednie patogeny.

Wynalazek, który jeszcze nie jest pewny

Schemat działania maski
Schemat działania maskiMattermateriały prasowe

Pomimo tak wielkich zapowiedzi i pierwszych pozytywnych wyników, nie można jeszcze określić maski wykrywającej koronawirusa jako przełomowego wynalazku. Przed nim jeszcze masa testów.

Chińscy naukowcy nie przetestowali sensorów pod kątem wadliwości i tego, jak często mogą wysyłać fałszywe sygnały. Co jednak ważniejsze, nie sprawdzono jeszcze skuteczności maski w wykrywaniu całych komórek koronawirusa. Naukowcy z Uniwersytetu Tongji zdają sobie z tego sprawę i zapowiadają stały rozwój urządzenia.

Zachodni eksperci zauważają, mimo że technologia wydaje się bardzo użyteczna, mogą minąć lata, zanim zostanie w pełni opracowana. A wtedy może się okazać, że cały świat ostatecznie poradził sobie z pandemią.

Ten pomysł ma potencjał, ale wymaga wielu dalszych testów [...] Bardzo ciężko stworzyć w pełni funkcjonujące urządzenie medyczne, które zostanie udostępnione do masowego użytku.
Dr Alexander Edwards z Uniwersytetu w Reading dla NewScientist.
Ukraińskie miasto Bachmut ostrzelane przez Rosjan. Kontrofensywa Ukraińców w obwodzie donieckim © 2022 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas