Chwyć za nić! Tak unikniesz zakrzepów, arytmii i udaru

Naukowcy dokonali bardzo zaskakującego odkrycia, łącząc prozaiczną czynność związaną z higieną z udarami mózgu. Jak wynika z najnowszego badania, które zostanie zaprezentowane na międzynarodowej konferencji poświęconej tej chorobie (International Stroke Conference 2025), nitkowanie zębów przynajmniej raz w tygodniu może obniżyć ryzyko udaru spowodowanego zakrzepami krwi i nieregularnym rytmem serca.

Kondycja zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Jeśli nie nitkujesz zębów, warto to zmienić
Kondycja zębów i jamy ustnej wpływa na zdrowie całego organizmu. Jeśli nie nitkujesz zębów, warto to zmienić123RF/PICSEL

Nowe badanie analizuje wpływ codziennych nawyków higieny jamy ustnej, jak szczotkowanie zębów czy stosowanie nici dentystycznej, na ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Jak podkreśla autor badania, dr Souvik Sen z Uniwersytetu Medycznego Karoliny Południowej, nieleczona próchnica i choroby dziąseł dotknęły w 2022 roku aż 3,5 miliarda ludzi na całym świecie, czyniąc je najpowszechniejszymi problemami zdrowotnymi.

Naukowcy postanowili więc zbadać, które z zachowań związanych z higieną jamy ustnej - nitkowanie, szczotkowanie czy regularne wizyty u dentysty - mają największy wpływ na zapobieganie udarom. Badaniem objęto ponad 6 tys. osób, które wypełniły szczegółowy kwestionariusz dotyczący częstotliwości używania nici dentystycznej. Okazało się, że wśród osób regularnie nitkujących 4092 osoby nie doświadczyły udaru, a 4050 nie miało nieregularnego rytmu serca.

Znaczenie higieny jamy ustnej

Nieregularne bicie serca (arytmia) zostało już wcześniej powiązane ze zwiększonym ryzykiem udaru, niewydolności serca i innych komplikacji kardiologicznych. Uczestnicy badania podali również inne informacje o swoim stanie zdrowia, w tym o nadciśnieniu, cukrzycy, poziomie cholesterolu, paleniu tytoniu, wskaźniku masy ciała (BMI), poziomie wykształcenia, częstotliwości mycia zębów i wizytach u dentysty.

W ciągu 25 lat obserwacji 434 uczestników doświadczyło udaru – 147 z powodu dużych zakrzepów w tętnicach mózgowych, 97 z powodu skrzeplin pochodzących z serca, a 95 w wyniku stwardnienia drobnych naczyń krwionośnych. Nieregularny rytm serca zdiagnozowano u 1 291 osób.

Nitkowanie a ryzyko udaru

Analiza danych wykazała, że nitkowanie zębów jest związane z 22 proc. niższym ryzykiem udaru niedokrwiennego, czyli sytuacji, w której przepływ krwi do mózgu zostaje zablokowany. Co więcej, osoby używające nici dentystycznej miały o 44 proc. mniejsze ryzyko powstania zakrzepów przemieszczających się z serca oraz o 12 proc. mniejsze ryzyko nieregularnego rytmu serca. Co istotne, powiązanie to było niezależne od częstotliwości szczotkowania zębów, wizyt u dentysty czy innych nawyków higienicznych.

Zdaniem badaczy częstsze stosowanie nici dentystycznej może jeszcze bardziej obniżyć ryzyko udaru. Co więcej, nitkowanie zębów jest nawykiem łatwym do wdrożenia, tanim i dostępnym dla każdego, podczas gdy koszt kompleksowej profesjonalnej opieki stomatologicznej często stanowi barierę nie do przekroczenia.

Zachowania związane z higieną jamy ustnej mają wpływ na stany zapalne i twardnienie tętnic. Nitkowanie może zmniejszyć ryzyko udaru poprzez redukcję infekcji jamy ustnej i stanów zapalnych, a także wspieranie innych zdrowych nawyków
tłumaczy dr Sen.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas