Suplement dla koksów walczy z depresją i usprawnia psychoterapię

Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że popularny suplement stosowany w sporcie może mieć korzystny wpływ na zdrowie psychiczne. W niewielkiej próbie klinicznej wykazano, że dodanie kreatyny do terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) skutkowało większym zmniejszeniem objawów depresji po ośmiu tygodniach niż sama psychoterapia.

Kreatyna wydaje się suplementem idealnym. Nowe badanie potwierdza dodatkowe korzyści
Kreatyna wydaje się suplementem idealnym. Nowe badanie potwierdza dodatkowe korzyści123RF/PICSEL

Świat suplementacji sportowej pełen jest mitów i marketingowych sztuczek, ale kreatyna należy do nielicznych substancji, których skuteczność jest potwierdzona dziesiątkami badań naukowych. Wiadomo, że wspomaga budowanie masy mięśniowej, przyspiesza regenerację po intensywnym wysiłku i jest bezpieczna w zalecanych dawkach.

W ostatnich latach naukowcy zaczęli badać wpływ kreatyny na zdrowie psychiczne, gdy odkryto, że organizm syntetyzuje tę substancję również w ośrodkowym układzie nerwowym. Badania sugerują, że kreatyna może mieć wpływ na funkcje poznawcze i nastrój, a pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.

Kreatyna a depresja

Już w 2012 roku przeprowadzono niewielką próbę kliniczną, w której uczestniczki z depresją przyjmowały kreatynę wraz z lekami przeciwdepresyjnymi (SSRI). Po ośmiu tygodniach dwukrotnie więcej pacjentek osiągnęło remisję objawów w porównaniu do osób stosujących tylko farmakoterapię.

Nowe badanie, będące wynikiem współpracy naukowców z Wielkiej Brytanii i Indii, skupiło się na tym, czy suplementacja kreatyną może wzmocnić skuteczność terapii psychologicznej, bez stosowania leków antydepresyjnych.

Co to oznacza dla leczenia depresji?

W eksperymencie wzięło udział około 100 osób z ciężką depresją. Wszyscy uczestnicy przechodzili terapię poznawczo-behawioralną (CBT) – łącznie pięć 45-minutowych sesji. Połowa pacjentów przyjmowała 5 g monohydratu kreatyny dziennie, druga połowa otrzymywała placebo (skrobię). Po ośmiu tygodniach osoby przyjmujące kreatynę miały znacznie niższe wyniki na skali depresji PHQ-9 w porównaniu do grupy placebo. W grupie suplementowanej 12 pacjentów osiągnęło pełną remisję, kiedy liczba ta wynosiła tylko 5 osób w grupie placebo.

Autorzy badania zaznaczają, że wyniki są wstępne i nie mogą jeszcze stanowić podstawy do zmiany wytycznych klinicznych. Jednak kreatyna jest tania, bezpieczna i łatwo dostępna, co sprawia, że może być obiecującym uzupełnieniem terapii, zwłaszcza w miejscach o ograniczonym dostępie do psychoterapii i leków. Tym samym ten suplement już wkrótce może przestać kojarzyć się tylko z osobami trenującymi na siłowni i zyskać znacznie szersze zastosowanie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Słynne muzeum jest w złym stanie. Luwr wymaga remontuAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas