Eksperci: Rosną przypadki raka płuc wśród osób niepalących!

Podczas gdy liczba palaczy na całym świecie regularnie spada, rak płuc w dalszym ciągu powoduje prawie 2 mln zgonów rocznie. Co gorsze, nowe badania donoszą o niepokojącym wzroście liczby zachorowań wśród osób, które nigdy nawet nie zapaliły papierosa.

Nigdy nie palili papierosów, a chorują na raka płuc. Jest ich coraz więcej
Nigdy nie palili papierosów, a chorują na raka płuc. Jest ich coraz więcej123RF/PICSEL

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół badawczy i opublikowanych na łamach czasopisma The Lancet Respiratory Medicine, chociaż coraz mniejszy odsetek ludzi na całym świecie pali papierosy, to jednocześnie zachorowania na raka płuc rosną, a szczególnie niepokojące wydają się one w grupie osób, które nigdy nie paliły papierosów.

Spadek liczby palaczy

Zdaniem ekspertów może być to związane ze wzrastającym poziomem zanieczyszczenia oraz wynikającymi z tego konsekwencjami zdrowotnymi, zwłaszcza że najbardziej dotknięta problemem jest Azja Wschodnia, a szczególnie Chiny. Podkreślają oni, że problem ten wymaga pilnej uwagi, podobnie jak dalsze wysiłki mające na celu nakłonienie palaczy do rzucenia nałogu oraz zniechęcenie młodych ludzi do rozpoczęcia palenia.

Ponieważ rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem na świecie, kompleksowe zrozumienie zmieniających się wzorców epidemiologicznych i ich potencjalnych przyczyn jest kluczowe - napisali badacze w opublikowanym artykule. 

Gruczolakorak to najczęstszy typ raka płuca na świecie

Analizując statystyki z badania Global Cancer Observatory (GLOBOCAN) z 2022 roku oraz innych rejestrów dotyczących zachorowalności na raka w latach 1988-2017, badacze zidentyfikowali gruczolakoraka jako najczęstszy typ raka płuca na świecie. Odpowiada on za 45,6 proc. przypadków u mężczyzn i 59,7 proc. u kobiet. Jak sama nazwa wskazuje, rozwija się on w gruczołach i choć może być spowodowany paleniem, nie jest najczęściej występującym nowotworem wśród palaczy - jest jednak dominującym typem raka płuca u osób niepalących.

Ponieważ w wielu krajach na świecie spada liczba palaczy, proporcja przypadków raka płuca u osób, które nigdy nie paliły, wzrosła. Co istotne, rak płuca u osób niepalących jest obecnie szacowany jako piąta najczęstsza przyczyna śmierci związana z nowotworem na świecie. Występuje niemal wyłącznie jako gruczolakorak i najczęściej dotyka kobiety oraz populacje azjatyckie
wyjaśniają autorzy badania.

Na to nie mamy wpływu

Zespół badawczy sugeruje, że jedną z przyczyn rosnącej liczby przypadków raka płuca u osób niepalących jest wzrastające zanieczyszczenie powietrza. Wiele badań już wcześniej wskazywało na związek między gruczolakorakiem a zanieczyszczeniem powietrza, a w nowym ponownie pojawia się też związek z Azją Wschodnią i Chinami, gdzie jakość powietrza jest jedną z najgorszych na świecie.

Mówiąc krótko, nawet jeśli jedna z głównych przyczyn raka płuc, czyli palenie papierosów, staje się coraz mniej powszechna, inna zaczyna dominować. Tym razem nie jest to jednak kwestia indywidualnych wyborów dotyczących stylu życia, na które mamy znaczący wpływ, lecz globalnego problemu zanieczyszczenia środowiska.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?