HPV jest zarażony co trzeci mężczyzna. Co piąty odmianą wysokiego ryzyka

Nowe badanie pokazuje, jak powszechny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), uznawany za najczęstszą infekcję wirusową przenoszoną drogą płciową, która w niektórych typach zwiększa ryzyko rozwoju pewnych nowotworów.

Nowe badanie pokazuje, jak powszechny jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), uznawany za najczęstszą infekcję wirusową przenoszoną drogą płciową, która w niektórych typach zwiększa ryzyko rozwoju pewnych nowotworów.
HPV może wywoływać nowotwory również w jamie ustnej. Zarażony jest co trzeci mężczyzna na świecie /123RF/PICSEL

Jak możemy przeczytać w badaniu opublikowanym na łamach The Lancet Global Health, co trzeci mężczyzna na świecie w wieku powyżej 15 lat jest zarażony co najmniej jednym typem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). To grupa wirusów atakujących skórę i wilgotne błony wyściełające ludzkie ciało, jak szyjka macicy, odbyt, jama ustna i gardło. Naukowcy wykazali także, że około jeden na pięciu mężczyzn w tym przedziale wiekowym jest zarażony jednym lub większą liczbą typów tzw. HPV wysokiego ryzyka. 

Co trzeci mężczyzna zarażony HPV

HPV jest uważany za najczęstszą infekcję wirusową przenoszoną drogą płciową na świecie i prawie każda osoba zostanie nim zarażona w pewnym momencie życia. Większość infekcji przebiega bezobjawowo, a organizm zazwyczaj sam radzi sobie z nimi w ciągu kilku lat. Istnieje jednak ponad 200 typów wirusa HPV i niektóre mogą powodować nieprzyjemne objawy, jak brodawki narządów płciowych, a inne - nazywane typami wysokiego ryzyka - zwiększają ryzyko wystąpienia pewnych rodzajów raka, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Większość tych najgorszych typów można powstrzymać za pomocą szczepień, ale te wciąż nie są wystarczająco rozpowszechnione. 

Reklama

Najbardziej znany jest wirus HPV, który powoduje raka szyjki macicy u kobiet i uważa się, że jest on odpowiedzialny za zdecydowaną większość tych nowotworów. Jednak szczepy HPV wysokiego ryzyka są również silnie powiązane z rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu, gardła i jamy ustnej u kobiet i mężczyzn. 

Tyle że zdaniem badaczy związkowi HPV i tych ostatnich poświęcano dotąd zbyt mało uwagi - nowe badanie jest próbą zmiany tej sytuacji i dość powszechnego, a błędnego założenia, że HPV dotyka tylko kobiety.

Naukowcy przeanalizowali 65 badań z 35 krajów przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich 30 lat na mężczyznach w wieku 15 lat i starszych. Na tej podstawie oszacowali, że globalna łączna częstość występowania mężczyzn zakażonych jakimkolwiek typem wirusa HPV wyniosła 31 proc., podczas gdy częstość występowania dowolnego typu wirusa HPV wysokiego ryzyka wyniosła 21 proc.

HPV - są skuteczne szczepionki dla dzieci

Ryzyko zarażenia HPV wydawało się najwyższe u młodych mężczyzn w wieku od połowy do późnej dwudziestki, a częstość występowania wirusa HPV była podobna wśród mężczyzn mieszkających w Europie i obu Amerykach, ale znacznie niższa w Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

Podkreślają przy tym, że choć kiedyś zarażenia się wirusem HPV we wczesnym okresie dorosłości trudno było uniknąć, obecnie dostępne są skuteczne szczepionki dla dzieci, które mogą złagodzić jego najgorsze skutki. Pomagają one zapobiegać nawet dziewięciu różnym typom wirusa HPV, w tym typom najczęściej powiązanym z rakiem i brodawkami narządów płciowych. A istnieją też badania pokazujące, że szczepienia radykalnie zmniejszają ryzyko raka szyjki macicy u młodych kobiet i wielu ekspertów uważa, że w rezultacie chorobę tę można byłoby eradykować w ciągu kilkudziesięciu najbliższych lat.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HPV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy