Czy używanie smartfona przed snem szkodzi? Naukowcy sprawdzili... w kosmosie

Ile razy słyszeliście, że nie powinniście korzystać ze smartfona w łóżku, bo to źle wpływa na sen? Naukowcy postanowili raz na zawsze wyjaśnić sprawę, wykorzystując do tego celu astronautów na ISS.

Ile razy słyszeliście, że nie powinniście korzystać ze smartfona w łóżku, bo to źle wpływa na sen? Naukowcy postanowili raz na zawsze wyjaśnić sprawę, wykorzystując do tego celu astronautów na ISS.
Smartfon przed snem? Zdecydowanie nie. Astronauci korzystają z takiego światło do budzenia się co rano! /123RF/PICSEL

Niebieskie światło wieczorem? Nie, dziękuję!

Nie od dziś wiadomo, że ekspozycja na światło jest czynnikiem wpływającym na nasz rytm dobowy, przecież naturalnie budzimy się w ciągu dnia i śpimy w nocy. Tyle że różne światło różnie na nas wpływa, więc z wykorzystaniem astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej badacze postanowili lepiej zgłębić temat.

ISS działa zgodnie z czasem GMT, co teoretycznie pomaga zachować spójny harmonogram wraz z regularnymi godzinami pobudki i pory snu, ale jest coś, o czym należy pamiętać.

Astronauci na Stacji Kosmicznej okrążają Ziemię co 90 minut i codziennie doświadczają 16 wschodów i zachodów słońca, więc mimo wszystko mogą mieć trudności ze znalezieniem naturalnego rytmu dobowego.

Reklama

To naturalne procesy fizyczne, psychiczne i behawioralne, które następują w 24-godzinnym cyklu i reagują przede wszystkim na światło i ciemność. Wpływają na większość żywych istot, w tym na zwierzęta, rośliny i drobnoustroje. 

Niebieskie światło budzi astronautów do pracy

W kosmosie rytmy te są zniekształcone, co oznacza, że astronauci mogą cierpieć na bezsenność oraz niewystarczający i przerywany sen. To właśnie dlatego podczas swojej misji o nazwie Huginn, astronauta ESA Andreas Mogensen przeprowadzi dwa eksperymenty skupiające się na spaniu w kosmosie.

Jeden z nich wykorzystuje specjalną lampę, opracowaną przez firmę SAGA Space Architects z Kopenhagi z myślą o wspieraniu rytmu dobowego astronautów w kosmosie.

Wieczorem, kiedy Mogensen chce spać, światło zmienia się na czerwone, symulując przyjemny zachód słońca. Rano lampa zmienia zaś kolor na niebieski, sygnalizując wschód słońca w jasny pogodny dzień.

Jak się okazuje, to działa... wiecie już, dlaczego mówi się, że smartfon przed snem to najgorsze, co można sobie zafundować?

Polecamy na Antyweb | Tak się zmieni WhatsApp. Nowy wygląd aplikacji

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy