Jaką grupę krwi lubią kleszcze? Jedna przyciąga je najbardziej

Czy kleszcze mają swoje preferencje, jeśli chodzi o grupę krwi ludzi? Badania sugerują, że te małe pasożyty mogą wykazywać szczególną skłonność do osób z grupą krwi A. Choć wyniki te pochodzą z ograniczonych badań laboratoryjnych i wymagają dalszej weryfikacji, to jednak wskazują na możliwość istnienia takiej tendencji wśród kleszczy. Sprawdzamy, jaką grupę krwi lubią kleszcze i jak chronić się przed ukąszeniami.

Kleszcze mogą częściej kąsać osoby z grupą krwi A.
Kleszcze mogą częściej kąsać osoby z grupą krwi A.123RF/PICSEL

Dlaczego powinniśmy uważać na kleszcze?

Kleszcze to niewielkie stworzenia z rodziny pajęczaków, które żywią się krwią i są zdolne do przenoszenia różnorodnych patogenów. Te pasożyty zaliczane są do największych przedstawicieli roztoczy i charakteryzują się podziałem ciała na część przednią z narządami gębowymi oraz tylną, która rozszerza się po wypełnieniu krwią.

Ich budowa jest idealnie przystosowana do pasożytniczego trybu życia. Mają specjalistyczny aparat gębowy z ryjkiem wyposażonym w kolce, które umożliwiają im utrzymanie się w skórze żywiciela podczas ssania krwi. Kleszcze aż przez 15 dni mogą pozostawać przyczepione do swojego żywiciela, często wybierając miejsca na ciele, które są miękkie i ciepłe. Po zakończeniu posiłku samice są w stanie złożyć setki, a czasami nawet tysiące jaj, co sprzyja ich rozprzestrzenianiu.

W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, w tym dobrze znany Ixodes ricinus, czyli kleszcz pospolity. Różnią się one między sobą wielkością, barwą, cyklem życiowym i preferencjami co do żywicieli.

Te pasożyty są odpowiedzialne za transmisję takich chorób jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia ludzkiego. Proces żerowania jest momentem, w którym patogeny mogą zostać przekazane żywicielowi, co podkreśla znaczenie kleszczy jako wektorów chorób.

Kleszcze a grupa krwi

Istnieje przekonanie, że kleszcze mogą preferować osoby z określoną grupą krwi, co budzi zainteresowanie zarówno wśród naukowców, jak i ogółu społeczeństwa. Z badań przeprowadzonych przez czeskich naukowców wynika, że kleszcze mogą preferować grupę krwi A. Nie zostały one jeszcze powtórzone in vivo, a więc ich wyniki należy traktować z pewną ostrożnością. Warto jednak mieć na uwadze to, że skład potu czy zapach ciała, również mogą wpływać na to, które osoby są bardziej narażone na ukąszenia.

Naukowcy nieustannie  poszukują różnych metod kontroli populacji kleszczy. Wśród nich znajdziemy m.in. manipulację genetyczną czy szczepionki. Choć pewne badania sugerują, że kleszcze mogą preferować grupę krwi A, to jednak potrzebne są dalsze analizy, które potwierdzą te wyniki i pomogą zrozumieć, jakie inne czynniki mogą wpływać na atrakcyjność ludzi dla kleszczy. Niezależnie od grupy krwi, zawsze powinniśmy podejmować odpowiednie środki ochronne, aby uniknąć ukąszeń i potencjalnych chorób odkleszczowych.

Jaką grupę krwi lubią kleszcze?

Zespół czeskich naukowców przeprowadził wspomniane badanie na 100 kleszczach Ixodes ricinus, które powszechnie występują w Europie. Wykazało ono, że aż 36% kleszczy preferowało krew grupy A. Jest to szczególnie istotne w Polsce, ponieważ ta grupa najczęściej występuje w naszym kraju.

Należy jednak pamiętać, że oprócz grupy krwi, na preferencje kleszczy mogą wpływać także skład potu, a nawet zapachy perfum. Dlatego też, choć grupa krwi może mieć pewne znaczenie, to nie jest to jedyny czynnik determinujący ryzyko ukąszenia. Jednak w przypadku osób z grupą krwi A, naukowcy polecają podjęcie dodatkowych środków ochronnych, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia i zarażenia się odkleszczowymi chorobami.

Jakiej grupy krwi nie lubią kleszcze?

Z badań laboratoryjnych wynika, że kleszcze mogą wykazywać preferencje do grupy krwi A. W eksperymencie zaobserwowano, że odmiana Ixodes ricinus była bardziej przyciągana do kropli krwi grupy A niż do innych grup.

Aż 36% kleszczy wybrało krew grupy A, podczas gdy tylko 15% zdecydowało się na grupę B. Grupy krwi O i AB również były wybierane, ale w mniejszym stopniu. Należy jednak zaznaczyć, że wyniki te pochodzą z badań laboratoryjnych i mogą nie odzwierciedlać pełnego obrazu zachowań kleszczy w naturalnym środowisku.

Kleszcz Hyalomma - nowy gatunek kleszcza w Polsce

Kleszcze należące do gatunku Hyalomma, często określane mianem kleszczy wędrownych, wywodzą się z terenów o wyższych temperaturach, takich jak północna część kontynentu afrykańskiego, zachodnia część Azji oraz południowe obszary Europy. Są one dostosowane do egzystencji w środowiskach o niskiej wilgotności i wysokich temperaturach.

Coraz częściej pojawia się także Polsce, czego wynikiem są zmiany klimatyczne i migracja ptaków, które mogą je przenosić. Są znane z tego, że mogą przenosić groźne choroby, takie jak krymsko-kongijska gorączka krwotoczna (CCHFV), która jest szczególnie niebezpieczna dla ludzi.

Kleszcze Hyalomma różnią się od rodzimych gatunków kleszczy swoim wyglądem - są większe, mają długie, prążkowane odnóża i są bardziej ruchliwe. Warto również wiedzieć, że aktywnie tropią swoje ofiary. Mogą dość szybko biec i śledzić je na znaczących odległościach.

Jak postępować po ukąszeniu przez kleszcza?

Kleszcze to małe pasożyty, które występują głównie w wilgotnych lasach liściastych, parkach i na łąkach, gdzie mają dostęp do swoich żywicieli. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko ukąszenia, warto nosić odzież ochronną, stosować repelenty oraz dokładne sprawdzać ciało po powrocie z terenów, gdzie mogą występować kleszcze.

W przypadku ukłucia należy niezwłocznie usunąć kleszcza, zdezynfekować miejsce ukąszenia i obserwować je przez kilka kolejnych dni. Kleszcze mogą przenosić takie choroby jak borelioza czy kleszczowe zapalenie mózgu. W przypadku braku leczenia mogą prowadzić do poważnych komplikacji, takich jak zapalenie opon mózgowych, zapalenie stawów czy porażenie nerwu twarzowego i wzrokowego. Dlatego niezwykle ważna jest profilaktyka i szybka reakcja w przypadku ukąszenia, a przy pojawieniu się niepokojących objawów - konsultacja z lekarzem.

Przeczytaj również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas