Tabletka, która chroni przed boreliozą. Żujesz i idziesz na spacer do lasu

Jeśli macie w domu psa albo kota, to z pewnością zdążyliście już zauważyć, że w tym roku kleszcze obudziły się wyjątkowo wcześnie i z dużą intensywnością szukają pożywienia, co stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi.

Jeśli macie w domu psa albo kota, to z pewnością zdążyliście już zauważyć, że w tym roku kleszcze obudziły się wyjątkowo wcześnie i z dużą intensywnością szukają pożywienia, co stanowi zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale i ludzi.
Kleszcze obudziły się szybciej i jest ich naprawdę dużo /123RF/PICSEL

Idzie wiosna, a razem z nią zwiększona częstotliwość spacerów z psem, zabaw na świeżym powietrzu czy wycieczek rowerowych, czyli aktywności sprzyjających kontaktom z kleszczami. A jak pokazują najnowsze dane, liczba osobników przenoszących poważne choroby odkleszczowe rośnie, a mówiąc precyzyjniej, rośnie liczba osób posiadających we krwi przeciwciała, co wskazuje na trwającą lub przebytą w przeszłości boreliozę.

Analiza opublikowana na łamach BMJ Global Health w połowie 2022 roku, bazująca na blisko 90 badaniach naukowych, wykazała, że kleszcze zaraziły boreliozą ponad 14 proc. światowej populacji. Wśród ponad 158 tysięcy osób biorących w nich udział, ok. 23 tysiące miały we krwi przeciwciała przeciwko bakterii borrelia burgdorferi, odpowiadającej za zachorowanie. Jak łatwo się domyślić, są miejsca lepsze i gorsze pod względem zachorowań, a Europa niestety należy do tych drugich.

Reklama

Będziemy przyjmować te same leki, co psy i koty

Co prawda borelioza rzadko jest śmiertelna i jest całkowicie wyleczalna, ale tylko pod warunkiem, że zostanie zdiagnozowana wystarczająco wcześnie. Niestety wiele osób nie ma tyle szczęścia, a sytuację pogarsza fakt, że jedynym sposobem uniknięcia zachorowania jest... unikanie samych kleszczy.

A przynajmniej tak było do tej pory, bo firma farmaceutyczna Tarsus Pharmaceuticals zapewnia, że rozwiązała ten problem poprzez prostą tabletkę do żucia, która może zapobiegać zachorowaniu na boreliozę. W odróżnieniu od konwencjonalnych metod, to innowacyjne rozwiązanie zapewnia długotrwałą ochronę przed chorobami i innymi schorzeniami odkleszczowymi, po prostu w porę zabijając kleszcze.

Kleszczy jest coraz więcej, potrzebujemy skutecznej ochrony

Innowacyjna pigułka zawiera lotilaner, czyli lek przeciw pasożytom zewnętrznym stosowany m.in. w leczeniu zapalenia powiek wywołanego inwazją nużeńca. Co ciekawe, jest to lek weterynaryjny stosowany wcześniej do zwalczania pcheł i kleszczy u psów i kotów, który dopiero w lipcu 2023 roku został dopuszczony do użytku medycznego w Stanach Zjednoczonych.

Badanie fazy II przeprowadzone przez Tarsus Pharmaceuticals przyniosło obiecujące wyniki, wykazując zdolność pigułki do szybkiego eliminowania kleszczy przy minimalnych skutkach ubocznych

Znaczące ograniczenie inwazji kleszczy to zaś najskuteczniejszy sposób uniknięcia boreliozy i nie tylko, bo innowacyjna pigułka jest obiecująca również w zakresie ochrony przed innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, w tym babeszjozą i anaplazmozą. A jeśli kleszcze będą się nadal rozmnażać w takim tempie jak obecnie, kompleksowa profilaktyka będzie nam coraz bardziej potrzebna.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kleszcze | borelioza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy