Kąpiel lodowa - czy naprawdę działa? Co na ten temat mówi nauka?

Zimne kąpiele mają szereg korzyści dla zdrowia. Mogą jednak być niebezpieczne
Zimne kąpiele mają szereg korzyści dla zdrowia. Mogą jednak być niebezpieczne123RF/PICSEL

Co daje kąpiel w lodowatej wodzie?

Czy lodowate kąpiele są zdrowe?

Dla kogo lodowata kąpiel może być niebezpieczna?

Ile powinna trwać kąpiel w zimnej wodzie?

  1. Woda nie musi być lodowata. Mimo że nazwa "kąpiel lodowa" sugeruje temperaturę bliską 0°C, to większość badań wykazała, że temperatura 10-15°C jest wystarczająca do uzyskania optymalnych efektów.
  2. Nie przebywaj w lodowatej kąpieli zbyt długo. Kąpiel w zimnej wodzie według badań powinna trwać od 3 do 30 minut. Najczęściej podawanym zakresem jest 10-20 minut. Całość można podzielić na kilka sesji o długości 3-5 minut.
  3. Wchodź do wody powoli. Reakcja stresowa na zimno będzie szczytowa w pierwszych 30 sekundach zanurzenia, po czym minie. Aby zminimalizować ryzyko szoku termicznego, poczekaj na ustąpienie tej reakcji, zanim zanurzysz klatkę piersiową i twarz w wodzie. Wynurzaj też co jakiś czas twarz.
  4. Monitoruj swoje samopoczucie. Zwróć uwagę na to, jak się czujesz. Dreszcze są normalną reakcją, ale zawroty głowy lub drętwienie są oznaką, że powinieneś/powinnaś wyskoczyć.
  5. Podejdź do tego strategicznie. Jeśli trenujesz na siłowni i liczysz na wzrost wytrzymałości, siły i objętości mięśni, rób lodowe kąpiele sporadycznie. Nie powinny one stanowić codziennej rutyny.
Jak ugotować idealne jajko? Naukowcy opracowali przepis© 2025 Associated Press