Nadchodzą bioniczne oczy. Pierwszy raz udało się wydrukować w 3D sztuczną rogówkę

Na Uniwersytecie Newcastle dokonano właśnie przełomu na polu medycyny przyszłości, w której będziemy mogli produkować na drukarkach 3D bioniczne ludzkie organy jako zamienniki.

Nadchodzą bioniczne oczy. Pierwszy raz udało się wydrukować w 3D sztuczną rogówkę
Nadchodzą bioniczne oczy. Pierwszy raz udało się wydrukować w 3D sztuczną rogówkęGeekweek

Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali niezwykle wydajną i tanią technikę tworzenia syntetycznych rogówek ludzkiego oka, które powstają z pomocą specjalnej drukarki 3D.

Metoda ta pozwoli przyspieszyć przeszczepy rogówek milionom ludzi na całym świecie na co dzień borykających się z problemem z normalnym widzeniem.

W procesie tworzenia rogówki, najpierw skanuje się gałki oczne pacjenta, a później łączy się jego komórki macierzyste z kolagenem i kwasem alginowym, aby uzyskać bio-żel, z pomocą którego można odtworzyć kształt ludzkiej rogówki.

Proces ten przebiega niezwykle szybko, bo zajmuje zaledwie 10 minut. Można więc zacząć produkować bioniczne rogówki dla chorych na skalę masową.

W tej chwili na całym świecie życie ponad 10 milionów ludzi cierpiących na uszkodzenia rogówki. Jest ona bardzo ważną częścią naszych oczu. Światło wpada do naszych oczu właśnie przez nią, a następnie załamuje się i skupia promienie świetlne tak, że widać wyraźnie.

Niestety, jest ona bardzo podatna na uszkodzenia. Teraz, za sprawą technologii opracowanej przez naukowców z Anglii, ten problem może przejść do historii.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Uniwersytet Newcastle

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas