Nasze mózgi mieszczą petabajt informacji

Istota funkcjonowania ludzkiego mózgu jest dla nas jedną z największych tajemnic Wszechświata. Pomimo faktu, że od wielu lat badamy nasze umysły na najróżniejsze sposoby, to jednak wciąż pojawia się przed nami więcej pytań, niż odpowiedzi.

Neurolodzy z Instytutu Salka postanowili sprawdzić, ile danych może pomieścić ludzki mózg.

Aby w ogóle można było to ustalić, specjaliści skupili się na pracy synaps, czyli połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi, które również przechowują wspomnienia.

Do tej pory świat naukowy był zdania, że synapsy dzielą się na trzy grupy, a mianowicie duże, średnie i małe. W takcie badań ustalono jednak, że takich odmian może być nawet 26.

Każda z nich może pomieścić średnio 5 bitów informacji. To oznacza jedno, nasz biologiczny komputer jest w stanie przechować około petabajt danych.

Reklama

Ludzki mózg to całkiem pojemny "dysk twardy". Fot. Pexles.

Abyście mogli uświadomić sobie, jak ogrom jest to informacji, to wyobraźcie sobie, że mózg jest w stanie zapisać aż 13,3 lata filmów w jakości HD lub 20 milionów szafek cztero-szufladowych wypełnionych kartkami w formacie A4.

Nowe badania odpowiadają również na pytanie, w jaki sposób mózg potrafi tak efektywne wykorzystywać energię. Ta cenna wiedza pozwoli inżynierom zbudować nowe, wydajniejsze i bardziej oszczędne energetycznie komputery.

Co ciekawe, pracujący mózg osoby dorosłej generuje tylko około 20 watów mocy ciągłej, czyli tyle, co słaba żarówka.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Pexels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy