Niezwykłe fakty o ludzkim mózgu

Gdy jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się nam, że o mózgu wiemy wszystko nasza dotychczasowa wiedza dotycząca tego fascynującego organu została niemal wywrócona do góry nogami. Dziś wiemy o nim zdecydowanie więcej.

Niezwykłe fakty o ludzkim mózgu
Niezwykłe fakty o ludzkim mózguGeekweek - import

1. Nie używamy wyłącznie 10% mózgu

W zeszłym stuleciu rozpowszechniona została informacja, że używamy zaledwie 10% naszego mózgu, a reszta jego potencjału czeka na uruchomienie, jest to jednak bujda - wykorzystujemy cały nasz mózg, choć faktycznie nie zawsze działa on w 100%, bo też nie zawsze potrzebujemy wszystkich systemów.

2. Dużo neuronów

W naszym mózgu znajduje się bardzo dużo neuronów - ich łączna długość wynosi ponad 160 tysięcy kilometrów, co oznacza, że zawartością mózgu jednego człowieka można by okręcić Ziemię czterokrotnie.

3. Ból

Choć cały ból jaki przeżywamy jest tylko w naszym umyśle to sam mózg nie posiada żadnych receptorów bólu - dlatego też możliwe jest prowadzenie na nim operacji podczas gdy pacjent jest świadomy. Jest to czasami konieczne aby uniknąć uszkodzenia pewnych fragmentów mózgu lub też aby sprawdzać na bieżąco czy terapia aplikowana jest we właściwym miejscu.

4. William James Sidis

William James Sidis - tak nazywał się urodzony w 1898 roku mężczyzna, który prawdopodobnie był najinteligentniejszy na świecie - jego IQ wynosić miało wynosić od 250 do 300 punktów. Dokładna liczba nie jest znana, bo archiwa nie zachowały się, ale mówiło się, że osiągnął on "najwyższy wynik z możliwych". Mając 8 lat stworzył on własny język (Vendergood), a w wieku 11 lat został studentem Harvardu, a już rok później nauczał tamtej szych matematyków

5. Tłusto

60% - w takiej części nasz mózg składa się z tłuszczu.

6. Rozmiar ma znaczenie?

Rozmiar mózgu, oczywiście pomijając skrajne przypadki, nie ma wpływu na jego działanie - ten organ u samego Alberta Einsteina miał mieć relatywnie niewielki rozmiar (swoją drogą mózg Einsteina został po jego śmierci wycięty z ciała i dokładnie zbadany przez patologa Thomasa Stoltza Harveya).

7. Tlen

Dla działania mózgu kluczowy jest tlen - jego brak przez 5 do 10 minut może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Nasaz mózg wykorzystuje aż 25% całego tlenu jaki wchłaniamy i mniej więcej tyle samo energii.

8. Energia

Nasz mózg generuje około 25 watów mocy - a więc wystarczająco dużo aby zasilić małą żarówkę.

9. Zapominanie

Zapominanie jest dla naszego mózgu bardzo zdrowe - pozwala ono zachować plastyczność tego organu. Neuroplastyczność pozwala mu adaptować się do nowych warunków, regenerować się, dzięki czemu możemy się sprawniej uczyć.

10. Co się stało?

Wypiliście za dużo i nie pamiętacie ostatniej nocy? To przez fakt, że alkohol powoduje, iż nasz mózg nie jest chwilowo w stanie tworzyć nowych wspomnień.

11. Neuroplastyczność

Plastyczność naszego mózgu pozwala na to, że funkcje jego poszczególnych obszarów mogą zostać przejęte przez obszary inne - a obecnie uważa się, że nawet usunięcie połowy mózgu może nie odbić się na osobowości czy wspomnieniach.

12. Muzyka

Muzyka uruchamia w naszym mózgu produkcję dopaminy - hormonu szczęścia.

13. Geny

O tym jak skomplikowaną strukturą jest nasz mózg świadczy doskonale to, że jest on zapisany aż w połowie naszych genów.

14. Mózg dziecka

Wasz mózg ma mniej więcej taki sam rozmiar jak wtedy gdy byliście dziećmi, dlatego też maluchy mają takie duże głowy w porównaniu do reszty ciała. Działał on jednak inaczej w początkowych latach życia pochłaniając aż połowę glukozy z organizmu, dlatego dzieci potrzebują tak dużo snu.

15. Informacje

Według wyliczeń naukowców mózg współczesnego człowieka w ciągu całego życia przyswoi około biliarda informacji - to jedynka z piętnastoma zerami.

16. Chemia

W każdej sekundzie w naszym mózgu ma miejsce około 100 tysięcy reakcji chemicznych.

17. Rozwój Nasz mózg rozwija się mniej więcej do czasu gdy osiągniemy okolice 50 roku życia.

18. Natłok myśli

Każdego dnia mamy około 70 tysięcy myśli.

19. Kora nowa

Obszar mózgu zwany korą nową (neocortex), który odpowiada za naszą świadomość oraz za język, stanowi około 76% objętości całego naszego mózgu.

20. Waga ciężka

Mózg mężczyzny waży średnio 1336 gramów, natomiast mózg kobiety 1198 gramów.

21. Mózg płodu

Mózg płodu rozwija się w zawrotnym tempie - każdej minuty powstaje 250 tysięcy nowych neuronów.

22. Zmysły

Pierwszym ze zmysłów wykształcanych w mózgu jest dotyk.

23. Zdradliwa pamięć

Za każdym razem gdy sobie coś przypominamy tworzone są nowe połączenia w mózgu, dlatego też wspomnienia blakną i czasem nam się mieszają.

24.Temperatura

Temperatura 42 stopni Celsjusza jest zabójcza dla mózgu, jednak znany jest przypadek człowieka, którego ciało osiągnęło temperaturę 45.6 stopni i nie doznał on żadnych uszkodzeń mózgu.

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas