Nowy implant antykoncepcyjny. Sam poskłada się w naszym ciele
Naukowcy pracują nad innowacyjnym zastrzykiem antykoncepcyjnym, który po podaniu samoczynnie utworzy implant w organizmie. Co ciekawe, metoda ta może zrewolucjonizować nie tylko antykoncepcję, ale także sposób dostarczania innych leków.

Jak dowiadujemy się z publikacji w czasopiśmie Nature Chemical Engineering, naukowcy mają pomysł na nowy rodzaj antykoncepcji dla kobiet, a mianowicie samoorganizujący się implant. Obecnie dostępne implanty antykoncepcyjne mogą działać przez kilka lat, eliminując konieczność codziennego przyjmowania tabletek, ale ich aplikacja wymaga drobnego zabiegu chirurgicznego przeprowadzanego przez specjalistę. Alternatywą są zastrzyki antykoncepcyjne, ale te działają jedynie przez trzy miesiące.
Innowacyjny implant antykoncepcyjny
Nowa technologia, opracowana przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Brigham and Women’s Hospital, opiera się na iniekcji mikrokryształów syntetycznej wersji progesteronu w specjalnym rozpuszczalniku, który nie miesza się z wodą. Po wstrzyknięciu do organizmu, rozpuszczalnik wymienia się z płynami ustrojowymi, a kryształy zaczynają się ze sobą łączyć, tworząc solidny implant, dzięki czemu hormon jest uwalniany stopniowo przez dłuższy czas.
Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że lek może działać przez co najmniej 97 dni, a odpowiednie dostosowanie formulacji może przedłużyć ten okres. Co jednak najważniejsze, w przyszłości metoda ta może znaleźć zastosowanie nie tylko w antykoncepcji, ale również w leczeniu takich chorób jak HIV, gruźlica, schizofrenia, przewlekły ból czy choroby metaboliczne.
To przełom antykoncepcji i leczenia wielu chorób
Dr Giovanni Traverso, współautor badań, podkreśla, że nowatorski implant można usunąć w razie potrzeby, a metoda pozwala na jego aplikację przy użyciu cienkich igieł. To szczególnie istotne w regionach świata, gdzie dostęp do opieki medycznej jest ograniczony.
Choć badania znajdują się jeszcze na wczesnym etapie, a skuteczność metody nie została przetestowana na ludziach, naukowcy mają nadzieję na rozpoczęcie badań klinicznych w ciągu najbliższych 3-5 lat.
To obiecująca technologia, która może być przełomem dla osób z ograniczonym dostępem do antykoncepcji, ale konieczne są dalsze badania nad jej bezpieczeństwem, skutecznością i dostępnością