Nowy, innowacyjny test wykrywa z krwi ponad 20 rodzajów raka. „To wielki przełom”
Nowe technologie pozwalające lekarzom na wczesną diagnozę przynoszą prawdziwy przełom w leczeniu poważnych chorób, a jedyną z ostatnich jest pewien bardzo obiecujący test krwi.
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute opublikowali właśnie swoje badania, z których wynika, że opracowali nowy typ testu krwi, pozwalający na wykrycie z krwi ponad 20 rodzajów nowotworów, a nawet wskazać ich źródło. Obecnie na całym świecie odbywa się wiele testów w zakresie wykrywania raka za pomocą badania krwi z użyciem różnych biomarkerów - niektóre z nich szukają podniesionego poziomu białek, inne uszkodzeń DNA w białych krwinkach, a jeszcze kolejnej nieregularności w profilach RNA płytek krwi.
Te najnowsze skupiają się na wykrywaniu grup metylowych, które są małymi jednostkami chemicznymi, które potrafią przyczepić się do DNA i wpływać na to, które geny są włączane i wyłączane. Kiedy wzory włączania i wyłączania ekspresji genu różnią się od normy, mogą sugerować obecność nowotworu, a badaczom udało się wykorzystać tę metodę do stworzenia testu wykrywającego obecność ponad 20 różnych nowotworów.
Badacze wypróbowali swoją metodę na 3600 próbkach krwi pobranych zarówno od zdrowych, jak i chorujących pacjentów - okazało się, że test ma 99,4% skuteczność, co oznacza, że tylko 0.6% zdrowych osób zostało źle zdiagnozowanych. Co więcej, na tym nie kończy się potencjał testu, bo zdaniem specjalistów technologia pozwoliła na wykrycie nowotworów o wysokiej śmiertelności z 75% skutecznością, a pośród nich raka pierwszego stopnia z 32% skutecznością, raka drugiego stopnia z 76% skutecznością i raka trzeciego stopnia z 85% skutecznością.
Nowotwór czwartego stopnia był wykrywany z 93% skutecznością, a w 89% przypadków test był w stanie zidentyfikować organ, od którego zaczęła się choroba. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje wykrywanego raka, to test był w stanie ujawnić raka piersi, pęcherzyka żółciowego, głowy, szyi, układu limfatycznego, płuc, trzustki oraz różne rodzaje białaczki. Jak twierdzą badacze: - Nasza wcześniejsza praca pokazywała, że badania oparte o metylację DNA są znacznie skuteczniejsze od tradycyjnych w wykrywaniu wielu różnych form raka z próbek krwi. Rezultaty nowych badań demonstrują, że jest to możliwa forma sprawdzania pacjentów pod kątem nowotworów.
Źródło: GeekWeek.pl/