Opracowano narzędzie, które może wykryć guza mózgu. Wykrywa jedno białko

Nowotwory mózgu to jedne z najgroźniejszych chorób współczesnego świata. Ich profilaktyka jest szczególnie kluczowa, żeby uniknąć śmierci. Pomóc w tym ma nowe urządzenie, które za pomocą moczu może wykryć guza mózgu, zanim pojawią się szczególne objawy.

Nowe urządzenie do wykrywania guza mózgu stworzyli naukowcy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii. Jak podkreślają, pozwala ono na wykrycie nowotworu w bardzo wczesnym etapie jego rozwoju, co szczególnie może pomóc w jego pokonaniu. Stworzone urządzenie jest niezwykle proste w konstrukcji. Składa się ona z małych nanoprzewodów przyczepionych na dno mikropłytki. Za ich pomocą mogą identyfikować próbki białek błonowych EV, które wskazują na obecność nowotworu mózgu.

Białka EV (pęcherzyki zewnątrzkomórkowe) to pożyteczne nanocząsteczki, które umożliwiają w naszym organizmie np. komunikację między komórkami. Jednak białka EV znajdujące się w mózgu chorego na nowotwór znacząco się różnią od EV z innych częściach organizmu. Te specyficzne białka są znane jako CD31/CD63, które występują także w organizmach osób zdrowych. Jednak u osób chorych na nowotwór ich ilość jest znacznie większa, co staje się znakiem ostrzegawczymi mówiącymi o istnieniu guza, nawet jeżeli nie ma jeszcze jego objawów.

Reklama

Jak jednak bezpiecznie pobrać je do analizy? To bardzo proste. Okazuje się bowiem, że niektóre białka CD31/CD63 znajdują drogę z mózgu... do moczu. Pobierając go, można więc zbadać obecność guza. Przy tym badanie moczu jest nieinwazyjne i bardzo bezpieczne, na tle innych opcji.

Przyszłość wykrywania nowotworów

Badania nad urządzeniem pokazały jego dużą skuteczność, wskazując z dużą dokładnością większą ilość białek specyficznego EV w moczu osób chorych na guza mózgu. Japońscy naukowcy stwierdzili, że są na drodze do stworzenia potężnego urządzenia do diagnostyki wszystkich groźnych nowotworów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwór mózgu | leczenie nowotworów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy