Pokolenie X i milenialsi bardziej narażeni na nowotwory. Nowe badania

Szeroko zakrojone badania sugerują, że osoby z pokoleń X i Y są bardziej narażone na zachorowanie na raka. Najnowsze wyniki analizy wykazały, że różnice są znaczące, a wzrost zapadalności dotyczy aż 17 rodzajów nowotworów.

Szeroko zakrojone badania sugerują, że osoby z pokoleń X i Y są bardziej narażone na zachorowanie na raka. Najnowsze wyniki analizy wykazały, że różnice są znaczące, a wzrost zapadalności dotyczy aż 17 rodzajów nowotworów.
Analiza danych dotyczących kilkudziesięciu milionów osób chorujących na nowotwory wykazała wzrost zapadalności na różne rodzaje raka u młodszych pokoleń. /123RF/PICSEL


Najnowsze badania naukowe, które przeprowadzono, analizując dane kilkudziesięciu milionów osób chorujących na różne typy nowotworów, wiążą się z niepokojącymi wynikami. 

Naukowcy zaobserwowali bowiem znaczący wzrost zapadalności na różne rodzaje raka u młodszych pokoleń, w porównaniu z poprzednimi generacjami. Według ekspertów specjalizujących się w tematyce nowotworowej wzrost jest znaczący, a w niektórych przypadkach zaskakująco duży. Wyniki dotyczą osób z pokolenia X i Y (tzw. milenialsów).

Zapadalność na nowotwory wzrosła. Naukowcy mówią o pokoleniach X i Y

W Polsce ludzi z pokolenia X nazywa się niekiedy pokoleniem PRL, a pokolenie Y tytułuje się mianem milenialsów. W różnych częściach świata i w rozlicznych opracowaniach określenia te dotyczą jednak nieco innego zakresu dat urodzeń. W szeroko zakrojonym badaniu prowadzonym przez specjalistów związanych z American Cancer Society i Uniwersytetem Calgary w Kanadzie przyjęto, że generacja X to osoby urodzone pomiędzy rokiem 1965 a 1980, podczas gdy milenialsi (generacja Y) to roczniki od 1981 do 1996.

Reklama

Badania objęły osoby dorosłe w wieku od 25 do 84 lat. W swoim najnowszym artykule naukowym, zespół badaczy wskazał, jak obliczone zostały współczynniki zapadalności na różne nowotwory i wskaźniki zgonów z powodu raka według lat urodzenia i jakie wnioski eksperci wyciągnęli z tych analiz.

1 na 2 mężczyzn i 1 na 3 kobiety słyszą diagnozę. Wzrost zachorowalności na raka

„U 1 na 2 mężczyzn i 1 na 3 kobiety zostanie zdiagnozowany rak”, podaje American Cancer Society (ACS), przy czym, jak wykazały najnowsze analizy, młodsze pokolenia mają zdecydowanie większe predyspozycje, by zachorować — i to wcześniej niż ludzie ze starszych pokoleń.

By dojść do takich wniosków, naukowcy z American Cancer Society i Uniwersytetu Calgary w Kanadzie przeanalizowali dane ponad 23 milionów pacjentów, u których diagnozy dotyczyły 34 różnych rodzajów nowotworów; oraz informacje na temat ponad 7 milionów osób, które zmarły z powodu zachorowania na raka — w tym przypadku wytypowano 25 rodzajów nowotworów. 

Różnice w częstości występowania nowotworów a wiek pacjentów

Różnice w częstości występowania nowotworów u osób dorosłych urodzonych w latach 1920-1990 są według badaczy znaczące. Widać zdecydowany wzrost zachorowań na nowotwory u młodszych pokoleń. 

Okazało się także, że pacjenci z pokoleń X i Y zapadali na różne typy nowotworów w młodszym wieku, niż przedstawiciele wcześniejszych pokoleń, i że sytuacja ta ma miejsce zdecydowanie częściej. U młodszych ludzi odnotowano też wyższą śmiertelność. Eksperci ostrzegają, że zauważalny wzrost tych czynników wskazuje na postępujące zmiany pokoleniowe.

W przyszłości może nastąpić ogólny wzrost obciążenia nowotworami, zatrzymując lub cofając o dziesięciolecia postępy w walce z chorobą, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, by interweniować — powiedział dr Ahmedin Jemal z American Cancer Society, jeden z autorów badania.

Niektóre nowotwory diagnozowane są znacznie częściej niż kiedyś

Dlaczego te wskaźniki rosną? W grę wchodzą tu różne czynniki, a wśród nich są oczywiście częstsze badania oraz szybsza diagnoza, jednak jak podkreślają badacze, nie ma jeszcze jednoznacznego, jasnego wyjaśnienia tej sytuacji. Niektórych wyników nie da się bowiem wytłumaczyć wyłącznie lepszym dostępem do opieki medycznej.

- Nie wiadomo, dlaczego te nowotwory, takie jak nowotwory przewodu pokarmowego, nowotwory ginekologiczne i nowotwory piersi z dodatnim receptorem estrogenowym, mają coraz większą częstość występowania u młodych dorosłych, ale uważamy, że ten wzrost prawdopodobnie wynika z wczesnej ekspozycji na jakiś konkretny faktor, lub są to czynniki środowiskowe — powiedziała CNN dr Andrea Cercek, specjalistka z Memorial Sloan Kattering Cancer Center, która nie była zaangażowana w badania.

Badacze zaznaczają też, że w przypadku poszczególnych nowotworów wzrosty zapadalności są zbyt duże, aby przypisać je wyłącznie jednemu czynnikowi.

Rak macicy to jeden z tych, który naprawdę rzuca się w oczy w kwestii obserwowania ogromnego wzrostu zachorowań. Ma on około 169 proc. wyższy wskaźnik zapadalności, jeśli urodziłeś się w latach 90. w porównaniu do osób urodzonych w latach 50. - i to dotyczy osób w tym samym wieku. Osoba urodzona w latach 50., gdy miała 30 lub 40 lat, miała inny wskaźnik zapadalności niż osoba urodzona w latach 90., w wiku 30 lub 40 lat — wyjaśnił dr William Dahut, dyrektor naukowy American Cancer Society.

Pokolenie X i milenialsi bardziej narażeni na 17 typów nowotworów

Duża liczba danych do analizy pozyskanych od pacjentów z USA pozwoliła specjalistom wyodrębnić aż 17 rodzajów nowotworów, które coraz częściej diagnozowane są u osób z pokoleń X i Y (milenialsów).

- W badaniu przeanalizowano 34 różne rodzaje nowotworów, z których w przypadku 17 zaobserwowaliśmy wzrost zapadalności, a w przypadku pięciu wzrost śmiertelności wśród młodych dorosłych poniżej 50. roku życia — powiedział dr William Dahut, dyrektor naukowy ACS.

Te 17 nowotworów to:

  • rak wpustu
  • gruczolak jelita cienkiego
  • rak piersi z pozytywnym receptorem estrogenowym (ER+)
  • rak jajnika
  • nowotwór wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych
  • rak jamy ustnej i gardła niezwiązany z HPV
  • rak odbytu
  • rak jelita grubego
  • nowotwór trzonu macicy
  • rak pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych
  • rak miedniczki nerkowej i moczowodu
  • rak trzustki
  • szpiczak mnogi
  • rak żołądka
  • rak jądra
  • białaczka
  • mięsak Kaposiego

Potrzeba identyfikacji czynników ryzyka i działania w celu ich likwidacji

Podsumowując, przeanalizowane dane wykazały, że aż 17 z 34 wytypowanych nowotworów miało wzrastającą częstość występowania w młodszych kohortach urodzeniowych, w tym wykryto aż dziewięć rodzajów raka, które wcześniej miały spadającą częstość występowania w starszych kohortach urodzeniowych.

 - Wyniki te stanowią uzupełnienie rosnących dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka u młodszych pokoleń, podkreślając potrzebę identyfikacji i zminimalizowania podstawowych czynników ryzyka — podkreślają autorzy badania.

Opracowanie udostępniono na łamach "The Lancet Public Health".

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie. 

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Nowotwór | raki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy