Tysiące kilometrów, roboty i 5G. Kolejna pionierska operacja na odległość
Pacjenta i lekarza dzieliły tysiące kilometrów, a mimo to operacja przebiegła szybko i sprawnie. To nie film sci-fi, a kolejny sukces ekspertów związany ze zdalnym przeprowadzaniem zabiegów. Już od jakiegoś czasu jest to możliwe dzięki wykorzystaniu robotów i technologii 5G.
Przyszłość medycyny to automatyzacja procedru, inteligentne urządzenia oraz zdalne operacje. Już teraz technologia 5G doprowadziła do rewolucji w chirurgii. Właśnie dzięki niej od niedawna prowadzone są z sukcesami zabiegi, podczas których specjalistę i pacjenta dzielą tysiące kilometrów.
Zdalna chirurgia to bowiem taki rodzaj operacji, gdzie przy pomocy robota chirurgicznego specjalista wykonuje zabieg na odległość. Jak to wygląda?
Roboty chirurgiczne i 5G. Technologia w służbie medycyny
Najnowszy przykład dotyczy Chin. Tym razem chodzi o ok. 5 tys. km dzielących lekarza w prowincji Guangdond i pacjenta w Sinciang (Xinjiang). Operacja urologiczna mimo dzielącej specjalistę i chorego odległości została sprawnie przeprowadzona za pomocą robota chirurgicznego oraz technologii 5G.
Wykonujący zabieg lekarz Lin Tianxin z Pierwszego Stowarzyszonego Szpitala Uniwersytetu Sun Yat-sen w Kantonie wyjaśnił, że mimo odległości, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom był w stanie zdalnie tak poprowadzić operację, jakby „był przy łóżku pacjenta”.
Ekspert mógł nakierować urządzenia w taki sposób, by wyraźnie widzieć lokalizację zmiany chorobowej i precyzyjnie wykonywać konieczne do jej usunięcia procedury. Operacja trwała ok. godziny, a 60-letni pacjent już w drugiej dobie od zabiegu w dużej mierze odzyskał sprawność.
Zdalne operacje przeprowadza się coraz częściej
Chirurgiczny robot sterowany za pośrednictwem komórkowego połączenia 5G sprawdził się doskonale, mimo tysięcy kilometrów dzielących eksperta i pacjenta: jak zaznaczono, opóźnienie reakcji robota dzięki wykorzystanej technologii 5G było ledwo zauważalne, przez co precyzja zabiegu pozostała na wysokim poziomie.
- Sprawne przeprowadzenie tej operacji to kolejny kamień milowy dla naszego szpitala w zakresie innowacji w technologii medycznej. Zapewnia to bezpieczniejsze i skuteczniejsze opcje chirurgiczne pacjentom nie tylko z regionu — podano w komunikacie Pierwszego Stowarzyszonego Szpitala Uniwersytetu Sun Yat-sen.
Operacje na odległość to przełom w medycynie
Ze względu na sukcesy osiągane podczas pierwszych testów zdalnych operacji z wykorzystaniem 5G, kilka lat temu podjęto próby zoperowania w ten sposób człowieka. Pierwsza zdalna operacja na człowieku z wykorzystaniem technologii 5G została pomyślnie przeprowadzona także w Chinach. Korzystając ze zdalnego robota, chirurg operował pacjenta przebywającego w odległym o około 3200 km Pekinie.
Roboty oraz 5G wyraźnie zmieniają od tamtego momentu sektor medyczny. Jak zaznaczają specjaliści, te innowacje przynoszą korzyści szczególnie w kontekście konieczności szybkiego przeprowadzenia operacji u pacjentów, którzy znajdują się w rejonach bardzo odległych od specjalizującego się w danej dziedzinie szpitala.