Prawdziwa "siłownia" dla mózgu. Rób to codziennie
W najnowszej analizie obejmującej ponad 250 tysięcy uczestników z 2700 badań naukowcy potwierdzili: regularna aktywność fizyczna skutecznie poprawia pamięć, koncentrację i zdolności poznawcze, niezależnie od wieku. Co więcej, jest skuteczniejsza niż sudoku, krzyżówki i inne "metody", po które sięgamy.

Większość z nas ma swoje sprawdzone metody na dbanie o pamięć, ale jak pokazuje nowe badanie, jednym z najlepszych sposobów na wzmocnienie pamięci, skupienia i zdrowia mózgu jest ruch. Każda aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie mózgu, zdolność myślenia, podejmowania decyzji, zapamiętywania i koncentracji - niezależnie od tego, czy chodzi o spacer, jazdę na rowerze, jogę, taniec czy nawet aktywne gry wideo wymagające wstanie z kanapy.
Ruch fizyczny poprawia to, jak myślimy, podejmujemy decyzje, zapamiętujemy i utrzymujemy koncentrację - niezależnie od wieku
Jak ćwiczenia wpływają na mózg?
Naukowcy wskazują trzy kluczowe obszary, które poprawiają się dzięki aktywności fizycznej. To zdolności poznawcze, czyli zdolność logicznego myślenia i podejmowania decyzji, pamięć - zwłaszcza krótkotrwała i epizodyczna oraz funkcje wykonawcze, czyli planowanie, koncentracja i kontrola emocji. Korzyści są największe u dzieci i młodzieży, ale zauważalne we wszystkich grupach wiekowych, a poprawa jest widoczna już po 12 tygodniach regularnego ruchu.
150 minut tygodniowo dla zdrowia mózgu
Eksperci zalecają co najmniej 30 minut ruchu przez większość dni tygodnia, co daje około 150 minut tygodniowo. Co ciekawe, intensywność nie zawsze ma kluczowe znaczenie i jak zauważają badacze, ćwiczenia o niższej intensywności, jak joga, mogą być równie skuteczne, a czasem nawet skuteczniejsze. Badania pokazują, że wszystkie zwiększają objętość hipokampu, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego za pamięć i uczenie się.
U starszych dorosłych, którzy przez rok wykonywali ćwiczenia aerobowe, hipokamp powiększył się o 2 proc., co cofnęło naturalne starzenie się mózgu o 1-2 lata
Dodatkowo, intensywny wysiłek zwiększa neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do adaptacji i uczenia się. Mówiąc krótko, nie suplementy czy aplikacje mobilne, ale właśnie ćwiczenia fizyczne to najprostszy i najbardziej dostępny sposób na poprawę zdrowia mózgu - są darmowe, zawsze dostępne i działają bardzo szybko.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!