Rewolucyjny lek na raka został zatwierdzony w Europie! Czym jest Larotrectinib?
Dowiadujemy się, że nowa klasa leków, mająca szansę zrewolucjonizować leczenie nowotworów, została po raz pierwszy dopuszczona do użycia na naszym kontynencie. Możemy oczekiwać, że uratuje ona wiele istnień ludzkich.
W czym nowe leki różnią się od dotychczasowych? Zdaniem naukowców po prostu nie interesuje ich, gdzie w naszym ciele znajduje się nowotwór, skutecznie go eliminują, jeśli tylko ma w środku specyficzną genetyczną nieprawidłowość. Brytyjscy lekarze mieli szansę przetestować nowe specyfiki i zapewniają, że ich działanie jest naprawdę ekscytujące i mają szansę wyleczyć znacznie większą grupę pacjentów, ograniczając przy tym skutki obecne terapii.
A mowa konkretnie o jednym leku, który został właśnie dopuszczony do użytku w Europie, kryjącym się pod nazwą larotrectinib. Jedną z pierwszych pacjentek, która zyskała dzięki niemu szansę przeżycia, jest dwuletnia Charlotte Stevenson z Belfast - u dziewczynki diagnozowano włókniakomięsaka, czyli rzadki nowotwór złośliwy tkanek miękkich, a nowatorski lek podano jej w ramach testów klinicznych w Royal Marsden Sutton w Londynie w ubiegłym roku.
Jak twierdzi jej mama: - Wiedzieliśmy, że nia mamy za dużo opcji, więc zdecydowaliśmy się spróbować i cieszymy się, że tak się stało. Dzięki temu mieliśmy możliwość obserwować, jak Charlotte się rozwija i rośnie w szybkim tempie, nadrabiając stracony czas. Teraz może prowadzić relatywnie normalne życie, bo lek miał ogromny wpływ na nowotwór. Lekarze podkreślają też, że zgodnie z obietnicami producenta, czyli firmy Bayer, lek jest faktycznie przełomowy, a najważniejszy jest fakt, że działa na wiele rodzajów nowotworów, dzięki czemu może pomóc ogromnej ilości chorych.
Niestety pozwolenie na stosowanie leku w Europie nie oznacza od razu, że będzie podany wszystkim chorym na kontynencie, którym może potencjalnie pomóc. Brytyjski National Heath Service nazwał go jednak rewolucyjnym i przełomowym, więc można liczyć na to, że będzie coraz częściej stosowany. Szczególnie że teraz, po skutecznych testach, naciskać będą na to sami lekarze i jak twierdzi prof. Charles Swanton, czuwający nad brytyjskimi testami klinicznymi leków: - Narodowa służba zdrowia będzie musiała zapewnić odpowiednie testy genetyczne w całym kraju, żeby zidentyfikować pacjentów, którym larotrectinib faktycznie może pomóc i trzeba to zrobić sprawnie.
Źródło: GeekWeek.pl/BBC