Rewolucyjny miniaturowy rozrusznik serca. Mieści się w strzykawce

Mamy kolejny przełom w kardiologii, naukowcy z Northwestern University stworzyli ultraminiaturowy rozpuszczalny rozrusznik serca, który można wszczepić za pomocą zwykłej strzykawki. To nowatorskie urządzenie ma szansę zrewolucjonizować leczenie niemowląt z wrodzonymi wadami serca, eliminując potrzebę dodatkowych operacji.

Tak, to jest rozrusznik serca. Kolejna rewolucja w kardiologii
Tak, to jest rozrusznik serca. Kolejna rewolucja w kardiologiiJohn A. Rogers/Northwestern Universitydomena publiczna

Podczas gdy najmniejsze dostępne obecnie stymulatory serca mierzą około 4 cm długości i przypominają baterię typu paluszek, nowy rozrusznik Northwestern University jest mniejszy od ziarnka ryżu. Współpracuje on z miękkim elastycznym urządzeniem, które pacjent nosi na klatce piersiowej. W przypadku wykrycia arytmii, sensor uruchamia wiązki światła podczerwonego, które przenikają przez skórę i aktywują urządzenie, stymulując serce.

Stworzyliśmy, według naszej wiedzy, najmniejszy rozrusznik serca na świecie
powiedział John A. Rogers, pionier bioelektroniki i lider projektu.

Rewolucyjna technologia w leczeniu serca

Jak podkreśla współautor badań Igor Efimov, główną motywacją zespołu było ułatwienie leczenia dzieci, które po operacji wymagają jedynie tymczasowej stymulacji. Jak wyjaśniają, teraz mogą umieścić ten malutki rozrusznik bezpośrednio na sercu dziecka i aktywować go za pomocą miękkiego urządzenia noszonego na skórze, bez konieczności kolejnej operacji.

Zasilanie bez baterii

Największym wyzwaniem podczas projektowania urządzenia była rezygnacja z tradycyjnej baterii. Naukowcy zastosowali miniaturowe ogniwo galwaniczne, które wykorzystuje różnicę potencjałów pomiędzy dwiema metalowymi elektrodami a biofluidami organizmu.

Po umieszczeniu w ciele, płyny ustrojowe działają jako przewodzący elektrolit, łącząc elektrody i tworząc w ten sposób baterię
tłumaczy Rogers.

Dodatkowo, urządzenie posiada przełącznik aktywowany światłem podczerwonym, co oznacza, że może być włączane i wyłączane bez konieczności żadnej ingerencji chirurgicznej. Dzięki zastosowaniu podczerwieni, nowy rozrusznik działa w pełni autonomicznie - gdy urządzenie na klatce piersiowej wykryje zbyt wolne tętno, automatycznie aktywuje miniaturową diodę LED, która pobudza rozrusznik do działania.

Co więcej, lekarze mogą wszczepić kilka takich rozruszników w różnych miejscach serca, aktywując je niezależnie za pomocą różnych kolorów światła. Otwiera to zupełnie nowe możliwości w leczeniu arytmii oraz innych zaburzeń rytmu serca. A potencjalne zastosowania tej technologii wykraczają daleko poza kardiologię i w przyszłości podobne urządzenia mogą przyspieszać gojenie się nerwów i kości, wspomagać leczenie ran oraz blokować przewodzenie sygnałów bólowych.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Jowita Michalska: AI zamiast przyjaciela. Duży światowy biznesINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?