Skuteczność immunoterapii raka drastycznie spada przy stosowaniu antybiotyków

Dopiero co pisaliśmy o antybiotykach w kontekście szczepień na grypę, a już dochodzą nas słuchy o kolejnych metodach leczenia, których skuteczność spada po ich zastosowaniu.

Skuteczność immunoterapii raka drastycznie spada przy stosowaniu antybiotyków
Skuteczność immunoterapii raka drastycznie spada przy stosowaniu antybiotykówGeekweek - import

Immunoterapia, bo o niej właśnie mowa, to metoda leczenia nowotworów, która polega na modyfikacji czynności układu odpornościowego, aby zmobilizować go do samodzielnej walki z nowotworem. Naukowcy z całego świata chętnie podejmują się kolejnych badań tego zagadnienia, bo ich zdaniem to przyszłość w walce z rakiem, który - choć współczesne metody leczenia są coraz skuteczniejsze - co roku zbiera coraz większe żniwo. Najnowsze z nich sugerują zaś, że antybiotyki drastycznie obniżają skuteczność immunoterapii.

Jak twierdzą badacze z Imperial College London, terapia antybiotykowa przeprowadzona przed immunoterapią zmniejsza szanse na powodzenie tej drugiej: - Immunoterapia raka jest skuteczna u ok. 20% pacjentów, ale bardzo trudno jest przewidzieć jej skuteczność i to, kto dobrze na nią zareaguje - twierdzi jeden z autorów badań, David Pinato. Teraz po badaniach przeprowadzonych na 200 pacjentach, cierpiących z powodu różnego rodzaju nowotworów, tj. raka płuc, obszaru głowy i szyi czy czerniaka, wiemy już, u kogo szanse drastycznie spadają.

Średnia przeżywalność badanych pacjentów wynosiła 14,6 miesiąca, ale ci z nich, którzy na 30 dni przed immunoterapią przyjmowali antybiotyki, przeżywali dosłownie… 2 miesiące. Co jednak ciekawe, takich skutków ubocznych nie było, kiedy antybiotyki były podawane pacjentom podczas trwania immunoterapii. Mówiąc krótko, dostajemy kolejny przykład tego, że antybiotyki uszkadzają mikrobiom i wpływają na odpowiedź immunologiczną organizmu - tak samo w terapii raka, jak opisywanych przez nas jakiś czas temu szczepionek.

- Te badania dostarczają kolejnych dowodów, że antybiotyki mają duży wpływ. W przypadku immunoterapii raka, wcześniejsze podanie antybiotyków oznacza słabszą odpowiedź organizmu i drastyczny spadek przeżywalności - dodaje Pinato. Naukowcy przyznają jednak, że ich grupa badawcza była mała, a do tego nie badali mikrobiomu pacjentów przed podaniem antybiotyków czy samą immunoterapią, więc potrzeba kolejnych badań, aby dokładniej zbadać tę kwestię. Tak czy inaczej, nie można pominąć wpływu antybiotyków na odpowiedź immunologiczną organizmu, dlatego badacze apelują, żeby zwracać większą uwagę na środki podawane pacjentom, bo od odpowiedniej kolejności ich stosowania zależeć mogą szanse na przeżycie.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas