smaRT-LAMP - smartfonowy test wykrywający COVID-19 o skuteczności bliskiej PCR
Omikron uderzył z pełną siłą i wystarczy włączyć jakikolwiek program informacyjny, żeby zobaczyć kolejki do punktów wykonujących testy w kierunku COVID-19. Oczywiście, można wykonać taki test w prywatnej placówce, bez wielogodzinnego czekania, ale jego koszt jest wysoki, co może być szczególnie uciążliwe, jeśli musimy testować się regularnie.
Naukowcy University of California poinformowali, że właśnie znaleźli rozwiązanie tego problemu, a mianowicie SmaRT-LAMP, czyli domowy system testowania o skuteczności bliskiej testom PCR.
W odróżnieniu od testów PCR, nowy system nie doda setek dolarów do twojego rachunku medycznego
Mowa o rozwiązaniu, którego łączny koszt nie powinien przekroczyć 100 USD, czyli mniej więcej tyle, ile dwa prywatne testy PCR - pod warunkiem, że posiadamy już smartfon, ale to warunek do spełnienia przez większość potencjalnych użytkowników. W swojej obecnej wersji system SmaRT-LAMP wymaga pobrania na smartfon aplikacji Bacticount, a także korzystania z płyty grzejnej, kartonu z oświetleniem LED i specjalnych płytek testowych.
Domowy system SmaRT-LAMP ma skuteczność zbliżoną do testów PCR
Kiedy zachodzi potrzeba wykonania testu, należy umieścić próbkę śliny na zestawie testowym kosztującym ok. 30 zł i dodać do niej roztwór reaktywny, który zmienia kolor na czerwony, jeśli wejdzie w kontakt z materiałem wirusowym (cały schemat widoczny na grafice poniżej). Następnie zakryć całość kartonem (z okienkiem na telefon), uruchomić na smartfonie aplikację, za pomocą której możliwe jest odczytanie wyniku i pozwolić jej przeprowadzić niezbędne analizy w czasie rzeczywistym (np. jak szybko roztwór zmienia kolor).
Naukowcy poinformowali, że choć wciąż zostało jeszcze dużo pracy, zanim system będzie mógł wejść do powszechnego użycia - szczególnie że testowano go na relatywnie niedużej grupie 50 objawowych i bezobjawowych pacjentów, a do tego na ten moment działa tylko ze smartfonem Samsung Galaxy S9, to wykazuje ogromny potencjał.
Również dlatego, że będzie go można łatwo dostosować do wykrywania nowych wariantów koronawirusa, a także innych wirusów, choćby grypy.
O jego skuteczności świadczyć ma zaś fakt, że domowe zastosowanie nie było jego pierwotnym przeznaczeniem - rozwiązanie SmaRT-LAMP zostało zaprojektowane do stosowania w miejscach o ograniczonych zasobach, jak szpitale na obszarach wiejskich czy miejscowości bez punktów laboratoryjnych, gdzie zależałoby od niego zdrowie pacjentów.