Stres w czasie ciąży wpływa na rozwój mózgu dziecka i jego… płeć!
Nowa badania, z dwóch niezależnych ośrodków, rzucają nieco więcej światła na wpływ stresu w czasie ciąży na rozwój dziecka. Wyniki mogą być wstrząsające i dać do myślenia przyszłym rodzicom.
Kobietom w ciąży od zawsze powtarza się, że nie mogą się denerwować w trosce o dobro swoje i dziecka, ale dopiero teraz dowiadujemy się, czym tak naprawdę grozi taka sytuacja. Choć w przypadku jednego ze skutków groźba nie jest najlepszym określeniem, bo mówimy po prostu o płci dziecka, to inne są naprawdę poważna, bo naukowcy znaleźli silny związek między poziomem stresu matki a przedterminowymi porodami i rozwojem mózgu dziecka.
Pierwsze badania zostały przeprowadzone przez naukowców z King’s College London i są największymi dotąd dotyczącymi związku między stresem w ciąży i rozwojem mózgu dziecka. Badacze zbadali 251 przedterminowo urodzonych dzieci, analizując skany ich mózgu wykonane w celu zbadania rozwoju substancji białej i porównując je z poziomem stresu określonym przez matki w specjalnie wypełnionym kwestionariuszu.
- Odkryliśmy, że stres u kobiet w ciąży i przed porodem znacząco wpływa na rozwój substancji białej w mózgu - twierdzi prowadząca badania Alexandra Lautarescu. Mówiąc konkretniej, są obszary w mózgu dziecka, gdzie ich ilość zostaje zredukowana i choć jak na razie trudno określić konsekwencje takiego zjawiska, ale można tu wskazać na potencjalne połączenia z późniejszymi stanami lękowymi, chorobą Alzheimera, depresją, a nawet schizofrenią.
Drugie badania zostały opublikowane przez naukowców z Uniwersytetu Columbia, którzy dokładnie badali i obserwowali 187 kobiet w ciąży, żeby określić jakie konkretnie skutki może mieć nadmierny stres w ciąży. Badacze na potrzeby testu wyodrębnili trzy konkretne profile stresu: psychologiczny profil stresu z poziomem lęku i depresji o znaczącym poziomie klinicznym, fizyczny stres objawiający się wysokim ciśnieniem i przyjmowaniem nadwyżki kalorii oraz testowy zdrowy profil.
Dzięki temu naukowcy odkryli na przykład, że wysokie poziomy fizycznego i psychologicznego stresu w czasie ciąży zwiększają szansę urodzenia… dziewczynki. Normalnie współczynnik urodzeń chłopców i dziewczynek jest niemal równy (105:100), ale znacząco się zmienia na korzyść dziewczynek w przypadku stresu fizycznego (9:4) i psychologicznego (3:2). Jak twierdzi prowadząca badania Catherine Monk: - Inne badania pokazywały podobne tendencje po silnych społecznych wstrząsach, jak atak terrorystyczny z 11 września, po którym znacznie spadła ilość narodzin chłopców.
W przypadku stresu fizycznego dochodzi jeszcze związek z przedwczesnym porodem i niższym pulsem u płodu, a stres psychologiczny powoduje dużo więcej komplikacji okołoporodowych. Co jednak ciekawe, choć wiemy, że tak się dzieje, to wciąż nie mamy pojęcia, jakie mechanizmy wywołują taki stan - naukowcy wskazują jednak, że podobne badania na zwierzętach pokazują, że może chodzić o wysoki poziom kortyzolu u zestresowanych kobiet, który bezpośrednio wpływa na rozwój płodu. Co więcej, stres może też wpływać na układ odpornościowy matki, prowadząc do neurologicznych i behawioralnych zmian w obrębie płodu. Mówiąc krótko, kondycja psychiczna kobiet w ciąży jest kluczowa dla zdrowia ich samych oraz nienarodzonych jeszcze dzieci.
Źródło: GeekWeek.pl/ i