Szczepionka na Alzheimera. Obiecujące wyniki badań

Naukowcy podjęli walkę z chorobą Alzheimera i wszystko wskazuje na to, że są na dobrej drodze. Kolejne badania dają optymistyczne wyniki. Chodzi o opóźnienie objawów choroby i przywrócenie funkcji poznawczych do poziomu zdrowego mózgu.

Naukowcy odkryli jak cofnąć chorobę Alzheimera?
Naukowcy odkryli jak cofnąć chorobę Alzheimera?123RF/PICSEL

Co jakiś czas pojawiają się obiecujące wyniki badań, które mają na celu opracowanie leku i szczepionki na Alzheimera. Nowa eksperymentalna szczepionka celuje w białko, które pojawia się w starzejących komórkach, które zamiast zostać usunięte przez organizm, są wciąż obecne, wywołując stan zapalny. Jednym z nich jest białko o nazwie SAGP.

Od cukrzycy do Alzheimera

Naukowcy chcieli opracować szczepionkę do leczenia szeregu chorób związanych z wiekiem, w tym cukrzycy typu 2. Niektórzy zwrócili jednak uwagę na SAGP w komórkach glejowych u osób z chorobą Alzheimera. Zespół postanowił więc przeprowadzić badania na myszach zmodyfikowanych tak, by miały objawy tej choroby.

Po podaniu szczepionki myszy zostały przetestowane w urządzeniu przypominającym labirynt, a następnie poświęcone w celu zbadania ich ciał i mózgów. Zwierzęta, którym podano szczepionkę, wykazały znaczną poprawę w testach behawioralnych, większą świadomość otoczenia i zachowywały się jak zdrowe myszy, zgodnie z oświadczeniem prasowym dokładnie opisującym wyniki badań.

Ponadto w ich mózgach zmniejszyły się biomarkery stanu zapalnego oraz zauważono znacznie zmniejszone gromadzenie się blaszek amyloidowych w korze mózgowej - regionie mózgu związanym z przetwarzaniem języka i rozwiązywaniem problemów.

Opracowana szczepionka mogłaby także celować w mikroglej, który jest główną częścią obrony immunologicznej ośrodkowego układu nerwowego. Ale może on powodować stany zapalne i podejrzewano, że odgrywa rolę w chorobie Alzheimera. Wyniki tego badania wskazują, że celowanie w mikroglej może być sposobem leczenia tej choroby.

Wcześniejsze badania z użyciem różnych szczepionek w leczeniu choroby Alzheimera na mysich modelach odniosły sukces w zmniejszaniu złogów płytki amyloidowej i czynników zapalnych. Jednak to, co wyróżnia nasze badanie, to fakt, że nasza szczepionka SAGP zmieniła również zachowanie tych myszy na lepsze.
komentuje Chieh-Hun Hsiao, biolog sercowo-naczyniowy i jeden z głównych badaczy

Oczywiście od pierwszych pozytywnych testów do ostatecznej szczepionki czy chociaż badania na ludziach jeszcze długa droga i należy być ostrożnym jeśli chodzi o nadmierną ekscytację, ale takie postępy są niezwykle obiecujące.

Niemcy. Najwyższy człowiek w NiemczechDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas