Szczepionki na COVID-19 uratowały 3 miliony osób w USA

Według najnowszych badań szczepionka na COVID zapobiegła hospitalizacji aż 18,5 miliona Amerykanów, a ponad 3,2 miliony uratowała przed śmiercią. To wynik dwóch lat walki Stanów Zjednoczonych z pandemią.

  • Nowe wnioski nt. skuteczności szczepionek na COVID przedstawia wspólne badanie School Of Public Health Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu w Maryland i Uniwersytetu York.
  • Według nowych badań szczepionka miała nie tylko uratować wiele osób, ale także pomóc zaoszczędzić ponad trylion dolarów na opiekę zdrowotną.  
  • Badacze zaznaczają, że wyniki badań ze Stanów Zjednoczonych można przełożyć na resztę świata, potwierdzając ogólną skuteczność szczepionek na COVID-19.

Szczepionka na COVID uratowała wielu Amerykanów

Ciągle trwają dyskusje na temat skuteczności szczepionek na COVID. Nowe badania amerykańskich naukowców rzucają jednak nowe światło na tę sprawę, wskazując, że szczepionki przyczyniły się do uratowania 3 milionów ludzi w USA przed skutkami choroby.

Reklama

Takie wnioski są wynikiem komputerowej symulacji rozprzestrzeniania się COVID-19. Naukowcy po raz pierwszy przeprowadzili ją w kwietniu, uwzględniając wszelkie potrzebne informacje jak kwestie demograficzne, czynniki ryzyka zarażenia się ludzi, dynamikę infekcji i dane o przebiegu szczepień. Nowe badania włączające m.in. słabnącą odporność czy nowe wzorce mobilności pozwoliły na dokładniejsze wyniki.

Wskazały one, że gdyby nie stosowano szczepionek w USA podczas pandemii, byłoby 1,5 razy więcej infekcji, 3,8 razy więcej hospitalizacji i aż 4,1 razy więcej zgonów. Wyniki zaskoczyły samych naukowców.

Dowód na skuteczność szczepionek na świecie

Według autorów głównym przesłaniem badań jest to, że szczepionki na COVID ratują życie ludzi i pieniądze. Dzięki nim wyliczyli bowiem też, że w ciągu dwóch lat szczepionki pozwoliły zaoszczędzić aż 1,15 tryliona dolarów, które trzeba byłoby wyłożyć na hospitalizację większej liczby chorych. Ponadto pozwoliły zaoszczędzić znaczną część zasobów medycznych, które mogły zostać przekazane osobom, chorującym w punktach medycznych na inne choroby.

Jednak najważniejszą informacją z badań jest to, że według naukowców ich wyniki można je przełożyć na cały świat, tym samym potwierdzając ogólną skuteczność szczepień.

Nie są to jednak szczegółowe badania w skali całego świata, więc trudno zgodzić się z aż tak szeroką interpretacją. Niemniej te badania faktycznie wskazują prawdziwą skalę skuteczności szczepionek podczas pandemii COVID-19. Mowa tu bowiem o jednym z najmocniej poszkodowanych krajów Zachodu podczas pandemii.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Covid 19 | Stany Zjednoczone USA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy