Te grzyby mogą uwolnić od depresji. Nawet na pół roku

Karolina Majchrzak

Karolina Majchrzak

Aktualizacja

Firma biotechnologiczna Small Pharma ogłosiła wyniki badań klinicznych dotyczących wpływu farmaceutycznego dimetylotryptaminy (SPL026) na depresję - wynika z nich, że ten silny halucynogen pochodzenia roślinnego, oferuje nie tylko pół godziny odlotu, ale i przez nawet 6 miesięcy łagodzi objawy choroby.

"Magiczne grzybki" leczą depresję, są kolejne badania
"Magiczne grzybki" leczą depresję, są kolejne badania123RF/PICSEL

30 minut odlotu i pół roku bez depresji

Dimetylotryptamina jest silnym halucynogenem występującym w kilku roślinach, który jak wynika z nowych badań okazuje się mieć silne działanie antydepresyjne - co wyjątkowo zaskakujące, substancja nie tylko działa bardzo szybko, ale i w niektórych przypadkach zdaje się mieć przedłużony lub nawet trwały efekt.

W testach klinicznych 21.5 mg SPL026 podawano 34 pacjentom z umiarkowaną lub silną depresją obok terapii wspomagającej, a mowa o indywidualnych sesjach, które trwały nie mniej niż dwie i pół godziny i obejmowały sesję przygotowawczą z terapeutą, 30-minutowe doznanie psychodeliczne w obecności terapeuty oraz sesję terapeutyczną mającą pomóc pacjentom przetworzyć to, czego doświadczyli.

Efekty? Niewiarygodne, bo według danych z badania aż 64 proc. pacjentów, którzy osiągnęli remisję w ciągu trzech miesięcy od przyjęcia leku, utrzymało się w tym stanie przez nawet sześć miesięcy. Jak podkreślają Robin Carhart-Harris z Weill Institute for Neurosciences Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Ralph Metzner, wybitny profesor neurologii, psychiatrii i nauk behawioralnych:

Dane te wskazują, że SPL026 może wywołać szybką odpowiedź przeciwdepresyjna, która wydaje się być trwała w kilku przypadkach. Ostatnie badania neuroobrazowe i przedkliniczne wskazują na regeneracyjne działanie DMT i innych pokrewnych agonistów serotonergicznych.

Dimetylotryptamina lepsza niż antydepresanty

Badanie przeprowadzono w dwóch etapach, pierwszy miał na celu ocenę skuteczności pojedynczej dawki SPL026 z terapią wspomagającą, a w drugim pacjenci otrzymali SPL026 i byli obserwowani przez kolejne trzy miesiące. Po zakończeniu drugiej fazy obserwację kontynuowano jeszcze przez 6 miesięcy, co umożliwiło dalszą ocenę trwałości efektu przeciwdepresyjnego.

W sumie sześciomiesięczną obserwację ukończyło 25 pacjentów i jak wynika z opublikowanych badań, 14 z nich osiągnęło remisję - rozumianą jako brak depresji lub bardzo łagodna forma choroby - w czasie trzymiesięcznego okresu badania, a 9 z nich pozostało w tym stanie przez sześć miesięcy.

Zdaniem badaczy to wyniki bardzo zachęcające do kolejnych badań i sugerujące, że SPL026 może mieć ogromną wartość dla systemów opieki zdrowotnej, które mierzą się z coraz większymi wyzwaniami, a także pacjentów, którzy mają trudności z przestrzeganiem codziennego stosowania leków przeciwdepresyjnych.

Pojedyncza dawka w połączeniu z terapią wykazała szybki i silny efekt przeciwdepresyjny po tygodniu. Te nowe dane pokazują, że działanie przeciwdepresyjne utrzymywało się przez sześć miesięcy u dwóch trzecich pacjentów, którzy byli w remisji we wcześniejszym punkcie czasowym badania
podsumowuje dr Carol Routledge, Chief Medical & Scientific Office w Small Pharma.
Araukaria brazylijska. Święte drzewo, któremu grozi wymarcieAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas