Używasz smartfona w toalecie? Drastycznie zwiększasz ryzyko wstydliwej przypadłości
Czy zdarza Ci się przeglądać media społecznościowe w toalecie? Jeśli tak, nie jesteś sam, ale jednocześnie możesz być w grupie ryzyka. Według najnowszego badania zaprezentowanego podczas konferencji Digestive Diseases Week (DDW) 2025, osoby korzystające z telefonu w toalecie mają aż o 46 proc. wyższe ryzyko rozwoju guzków krwawniczych.

Guzki krwawnicze, czyli hemoroidy, są zdaniem ekspertów skutkiem nadmiernego parcia, długiego przebywania w pozycji siedzącej lub zbyt częstych wypróżnień. Nowe dane sugerują zaś, że ich powstawaniu sprzyja też toaletowe "scrollowanie", które znacząco wydłuża czas spędzany na sedesie. W badaniu wzięło udział 125 osób poddanych kolonoskopii, a wyniki były jednoznaczne - osoby korzystające z telefonu w toalecie mają aż o 46 proc. wyższe ryzyko wystąpienia hemoroidów.
To poważny problem zdrowotny
Co ciekawe, czynniki takie, jak wiek, płeć, masa ciała, aktywność fizyczna czy ilość błonnika w diecie nie miały wpływu na uzyskane wyniki. Najbardziej zaskakująca jest jednak informacja, że aż 93 proc. badanych korzystało z telefonu w toalecie przynajmniej raz w tygodniu, a wśród najczęstszych "toaletowych aktywności" znalazły się czytanie wiadomości (50 proc.), przeglądanie mediów społecznościowych (44 proc.) czy pisanie wiadomości (30 proc.).
Niektórzy uczestnicy spędzali w toalecie więcej niż 6 minut podczas jednej wizyty, a wielu uważa, że smartfon wydłuża ten czas
Hemoroidy - problem stary jak świat, ale ignorowany
I chociaż hemoroidy to problem stary jak świat - pierwsza znana wzmianka na temat tej przypadłości pochodzi z datowanego na 1700 rok p.n.e. egipskiego papirusu, który zawiera też przepis na maść uzdrawiającą - wciąż jest często uznawany za wstydliwy i ignorowany. Tymczasem nieleczone hemoroidy mogą prowadzić do poważnych problemów, jak zakrzepica (silny ból, stan zapalny), anemia (ze względu na przewlekłe krwawienie), przetoka odbytu, a w skrajnych przypadkach nawet nietrzymanie stolca.
Wspomniana wyżej badaczka zwraca uwagę, że w USA z powodu hemoroidów odbywa się blisko 4 mln wizyt lekarskich rocznie, ale schorzenie to wciąż pozostaje słabo zbadane i ostatnie szeroko zakrojone badanie ogólnokrajowe przeprowadzono w... 1989 roku.
Jak to zmienić? Na początek zacząć od siebie, uczynić z toalety miejsce wolne od smartfona i nie siedzieć na sedesie zbyt długo. Niektórzy lekarze rekomendują maksymalnie 10 minut w toalecie, inni zalecają nie więcej niż 3 minuty. To drugie zalecenie opiera się na badaniu 100 osób z hemoroidami, które wykazało, że spędzali więcej czasu w toalecie niż zdrowi rówieśnicy.
Toaletowe czytanie nie jest niczym nowym – w przeszłości używano gazet zarówno do lektury, jak i… higieny. Ale smartfony wciągają nas na zupełnie innym poziomie