WHO przedstawiła pierwszą szczepionkę przeciw malarii dla dzieci. „To historyczny moment”

Na naszych oczach dzieje się historia. Światowa Organizacja Zdrowia zaakceptowała do stosowania pierwszą szczepionkę na malarię dla dzieci, która pozwoli uratować życie setkom tysięcy istnień ludzkich.

Na naszych oczach dzieje się historia. Światowa Organizacja Zdrowia zaakceptowała do stosowania pierwszą szczepionkę na malarię dla dzieci, która pozwoli uratować życie setkom tysięcy istnień ludzkich.
Powstała szczepionka przeciwko malarii dla dzieci. /123RF/PICSEL

Chociaż o powstaniu takiego preparatu mówi się od dawna, to jednak dotychczas nie pojawił się żaden o takiej skuteczności i bezpieczeństwie w stosowaniu u najmłodszych. Teraz ta smutna rzeczywistość odmieniła się na lepsze.

Nowa szczepionka o nazwie Mosquirix została stworzona przez firmę GlaxoSmithKline. Jej działanie opiera się na pobudzeniu układu odpornościowego u dziecka, by ten wytworzył przeciwciała przeciwko patogenowi Plasmodium falciparum, najbardziej rozpowszechnionemu w Afryce.

W samej Afryce Subsaharyjskiej każdego roku na tę chorobę umiera ponad 260 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia, a przecież najmłodsi są przyszłością tego kontynentu. Prace nad szczepionką trwały od 2019 roku, a testy prowadzono na 800 tysiącach dzieci mieszkających w Kenii, Malawi i Ghanie.

Reklama

Po seriach eksperymentów, Światowa Organizacja Zdrowia wreszcie dopuściła preparat do masowego użytku u dzieci w wieku od 17 miesięcy do 5 lat. Jak twierdzą eksperci, nowa szczepionka nie jest idealna, ale najważniejsze, że pomoże odwrócić bieg tragicznych wydarzeń, z jakimi boryka się ten kontynent.

Malaria, zwana też zimnicą, to choroba tropikalna powodowana obecnością pasożyta w ludzkich komórkach szpiku kostnego, wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, a także w czerwonych krwinkach. Do najbardziej powszechnych objawów należą: wysoka temperatura, przyspieszone bicie serca i dreszcze.

Ze względu na to, że pierwsze symtopmy są mało charakterystyczne i mogą być przez długi czas mylone z innymi przypadłościami, tak trudno jest w porę zidentyfikować chorobę i zacząć ją skutecznie leczyć. Teraz, dzięki nowej szczepionce, będzie je można odpowiednio wcześniej powstrzymać.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: szczepionka | malaria | Światowa Organizacja Zdrowia | Afryka | dzieci | geekowski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy