Zapomnimy o prezerwatywach? Nowa męska antykoncepcja na horyzoncie

Czy niedługo antykoncepcja dla mężczyzn będzie tak rozwinięta jak antykoncepcja dla kobiet? O to chcą zadbać naukowcy z Washington State University, którzy są na drodze do stworzenia niehormonalnych leków plemnikobójczych, skuteczniejszych niż prezerwatywy i przystępniejszych od wazektomii.

Od wielu lat naukowcy próbują opracować nowe metody antykoncepcji dla mężczyzn na bazie terapii hormonalnej i niehormonalnej, na wzór środków dla kobiet. Kilka medykamentów już znajduje się w fazie badań przedklinicznych. Jednak teraz naukowcy z waszyngtońskiej uczelni mogli znaleźć prawdziwy kamień milowy dla męskiej antykoncepcji.

Jeden gen przyszłością antykoncepcji dla mężczyzn?

W badaniach opublikowanych na łamach czasopisma Nature Communications naukowcy z Washington State University dowodzą znalezienia u płci męskiej ssaków genu kodującego białko, odpowiedzialnego za produkcję plemników - Arrdc5. Kluczem jest więc opracowanie środków do jego blokowania.

Reklama

Za pomoc zmian genetycznych naukowcy stworzyli mysz, która była pozbawiona Arrdc5. Podczas badań okazało się, że produkowała ona nie tylko o 28% mniej plemników, ale aż 98% z nich miała wady, które uniemożliwiałyby zapłodnienie np. były prawie 3 razy wolniejsze.

Rewolucja męskiej antykoncepcji?

Perspektywa leków blokujących Arrdc5 może być zupełnie nowym spojrzeniem na męską antykoncepcję. Przede wszystkim nie wymagałyby stosowania hormonów, w przeciwieństwie do większości opracowywanych leków. Nie ma tu mowy o różnych nieprzyjemnych efektach jak zmniejszenie jąder czy zniszczenie gospodarki hormonalnej. Efekty byłyby przy tym lepsze niż powszechne prezerwatywy, zachowując dostępność.

Ciekawsza jest jednak perspektywa, że leki oparte na blokadzie Arrdc5 w teorii dla wielu byłyby lepszą alternatywą dla wazektomii, która teraz jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Według naukowców nowe leki mogły być szybko odwracalne. Nie chodziłoby w nich o całkowite zatrzymanie produkcji plemników, a ich okresowe "wyłączenie".

Te właściwości muszą być jednak jeszcze dokładniej zbadane. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, mogą one być początkiem rewolucji w badaniach nad antykoncepcją mężczyzn.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antykoncepcja | antykoncepcja dla mężczyzn
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama