Burza na Słońcu zapowiada zorzę polarną. Patrz dziś w niebo

Uderzenie burzy geomagnetycznej jest prognozowane na noc z czwartku na piątek. Według specjalistów może trwać do późnych godzin porannych. Efektem ubocznym może być zjawisko zorzy polarnej widoczne nad Polską.

Burza na Słońcu zapowiada zorzę polarną. Patrz dziś w niebo
Burza na Słońcu zapowiada zorzę polarną. Patrz dziś w niebo jickaro123RF/PICSEL
  • Burze geomagnetyczne to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego Ziemi. Są one powodowane przez wyrzuty masy ze Słońca, powstające podczas rozbłysków. Wywołują gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. 
  • Efektem może być zjawisko zorzy polarnej

Kiedy kolejna zorza polarna widoczna z Polski?

Zorza polarna zazwyczaj jest widoczna z obszarów okołobiegunowych. W wyjątkowych sytuacjach można ją zaobserwować również z terytorium Polski. Wiele wskazuje na to, że najbliższa okazja do takich obserwacji wystąpi w nocy 23-24 marca. Jest to spowodowane wyrzutem materii na Słońcu, do którego doszło 20 marca, a która to materia, dzisiaj dotrze do Ziemi.

Aby obserwować zorzę polarną w Polsce, należy patrzyć w kierunku północnego bieguna polarnego. Najlepiej wybrać miejsce, w którym północne niebo będzie pozbawione przeszkód obserwacyjnych oraz wielkich miast. Zorza polarna w Polsce jest niezwykle subtelna i może być pomylona z łuną światła unoszącą się nad miastem.

Nie ma konkretnych pór, w których ze szczególną uwagą powinno się obserwować niebo. Zorza zmienia się z minuty na minutę. Jej intensywność rośnie i spada właściwie w czasie rzeczywistym. Na obserwacje warto zaplanować sobie nieco więcej czasu.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorza polarna powstaje, gdy wokół magnetosfery przepływa wiatr słoneczny, czyli strumień wysokoenergetycznych cząstek wypływających z korony słonecznej w przestrzeń kosmiczną.Ziemskie pole magnetyczne chroni nas przed promieniowaniem, ale ta ochrona naturalnie słabsza jest w pobliżu biegunów, przez co wiatr słoneczny może przenikać w głąb atmosfery (100 - 300 km nad pow. Ziemi).Cząsteczki gazów w ziemskiej atmosferze pobudzane są przez wiatr słoneczny, w wyniku czego uwalniana jest energia i emitowane jest światło. Najczęstszym kolorem zorzy jest zielony, ponieważ takie światło emitują pobudzone atomy tlenu.

Ukraina: Za linią frontu firmy dostosowują się do wojnyDeutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas