Cztery Słońca na jednym niebie? Niezwykłe zdjęcia ze Szwecji

W Szwecji uchwycono niezwykły widok podwójnego halo wokół Słońca wraz ze słońcami pobocznymi. Jak powstało to niezwykłe zjawisko i czy można je zaobserwować także w Polsce?

Lubuscy Łowcy Burz jak zwykle potrafią zachwycić udostępnianymi zdjęciami. Tym razem podzielili się serią zdjęć ze Szwecji, które przedstawiają widowiskowe zjawisko atmosferyczne. Widzimy na nich świecące Słońce, wokół którego roztacza się świetlisty krąg. Po dwóch stronach gwiazdy oraz nad nią widać mniejsze świetliste punkty. Dalej znajduje się kolejny, szerszy krąg. Również tam można po bokach dostrzec (choć trzeba przyznać, że są słabo widoczne) jaśniejące obszary, nieco ciemniejsze, niż ich odpowiedniki wewnątrz. 

Kolejnym charakterystycznym elementem są świetliste linie przebiegające w pionie oraz poziomie, nadające całości charakter "celownika". Te okręgi to halo słoneczne, a jasne punkty - słońca poboczne. Zjawisko atmosferyczne można potkać praktycznie o każdej porze roku, gdy gwiazd jest blisko horyzontu, a więc rano i wieczorem. Trzeba przyznać, że uchwycone zjawisko jest wyjątkowo dobrze widoczne. Często spotkamy się z sytuacją, kiedy widoczne są dwa świecące punkty, oraz bledszy okrąg.

Reklama


Cztery Słońca i okręgi na niebie. Jak powstało to zjawisko i czy można zobaczyć je w Polsce?

Charakterystyczne białe lub tęczowe pierścienie - halo słoneczne -  tworzą się w wyniku załamania światła na kryształkach lodu w atmosferze, głównie na wysokościach występowania chmur pierzastych Cirrus i Cirrostratus (6-12 km). Są zwiastunem zmian pogody i nadejścia opadów, ponieważ chmury, w których powstaje, znajdują się na czole frontu ciepłego. Na zdjęciach widoczne jest tzw. małe halo (o promieniu kątowym 22 st.) i wielkie halo (o promieniu kątowym 46 st.).

Pozioma linia przecinająca Słońce to fragment  tzw. kręgu parhelicznego - bladego pasa biegnącego przez całe niebo równolegle do horyzontu. Słońca poboczne powstają na przecięciu halo i kręgu parhelicznego. Jasny punkt powyżej nieba powstaje, gdy halo przecięte jest pionową linią - słupem słonecznym.

Choć wszystkie zdjęcia zostały uchwycone w Szwecji, to w Polsce również można je zobaczyć. Oczywiście nie zawsze będzie tak wyraźne. Czasem halo będzie delikatne, czasem uda się dostrzec jedynie Słońca poboczne (choć w drugim przypadku dwa jasne punkty po obu stronach Słońca, bez okręgu, wyglądają nie mniej zachwycająco).

Halo możesz dostrzec nie tylko wokół Słońca

Choć o ziemskiej atmosferze i zachodzących w niej zjawiskach wiemy już dość dużo, to wciąż mogą nas one zachwycać. Widoczne halo słoneczne można zaobserwować również wokół naszego naturalnego satelity, czyli Księżyca. Czasem możemy je także dostrzec wokół świecących przedmiotów w nocy, jak np. latarnie uliczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: atmosfera | Słońce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy